Share

ایران در واکنش به پیش‌نویس قطعنامه سازمان ملل که خواهان محکومیت ایران در خصوص "توطئه ترور سفیر عربستان" است، اعلام کرد این اقدام سازمان ملل "بدعتی خطرناک" است.

 

عربستان سعودی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای محکومیت طرح "توطئه ترور"عادل الجبیر، سفیر این کشور در واشنگتن، به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرده است.

آمریکا ۱۹ مهر ۱۳۹۰ اعلام کرد طرح ناموفق ترور سفیر ریاض در واشنگتن، ازسوی "جناح‌های وابسته به حکومت ایران" سازماندهی شده است اما ایران این اتهام را "نمایش سیاسی و رسانه‌ای و بی‌اساس" می‌داند.

محمد خزاعی، نماینده ایران در سازمان ملل گفته است: "رویه مجمع عمومی سازمان ملل در طول حیات خود این‌گونه نبوده که اجازه دهد پیش‌نویس قطعنامه‌ای بر مبنای ادعاهای بی‌اساس ارایه شود و یا مورد توجه قرار گیرد."

عربستان سعودی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای محکومیت طرح توطئه ترور عادل الجبیر، سفیر این کشور در واشنگتن، به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرده است

وی ارایه‌کنندگان این پیش‌نویس را به "نادیده‌گرفتن" تمامی هنجارها و رویه‌های سازمان ملل متحد متهم کرد و آن را "تهدیدی برای امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای" توصیف کرد.

منصور ارباب سیر ۵۶ ساله از سوی آمریکا متهم شده که قصد داشته تا با پرداخت ۱/۵ میلیون دلار به "تبهکاران"، آن‌ها را مأمور ترور  سفیر عربستان کند و یک رشته بمب‌گذاری نیز در آمریکا انجام دهند.

اما ارباب‌سیر در جلسه مقدماتی دادگاه اتهام دست داشتن در "توطئه ترور" را نپذیرفت و خود را "بی‌گناه" دانست.

آمریکا همچنین می‌گوید سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران این توطئه ترور را هدایت می‌کرده است. این اتهام به شدت از سوی سپاه و مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی رد شده است.

آمریکا علاوه بر ارباب سیر، از "غلام شکوری، عبدالرضا شهلایی، حامد عبداللهی" اعضای سپاه قدس و قاسم سلیمانی، فرمانده این نهاد نظامی به عنوان دیگر متهمان این پرونده نام برده است.

ایران چندی پیش در پاسخی رسمی، اتهام دست داشتن جمهوری اسلامی را در توطئه ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان در واشنگتن رد کرد.

 

 

Share