Share

در روزهای گذشته، تصاویر و ویدئوهای متعددی از همایش «درون ایران» در تارنمای رادیو زمانه منتشر شد. همایش دو روزه‌ای که در برلین به کوشش انجمن «روشنگری برای ایران» برگزار شد و «زمانه» نیز همراه رسانه‌ای آن بود.

 

در نخستین روز از این همایش، در حالی که تنها چند ساعت از آغاز سخنرانی‌ها می‌گذشت، حدود پانزده نفر از مسلمانان مقیم آلمان در برابر ساختمان محل همایش گردهم آمدند. این گروه معترض، عموماَ پرچم‌های بحرین و فلسطین را در دست داشتند و به دعوت از شخصیت‌های مخالف دولت ایران، به شکل آرام اعتراض می‌کردند.

 

یکی از تظاهرکنندگان که از شهروندان آلمانی بود به «رادیو زمانه» گفت: «ایران از ملت‌های مظلوم جهان مانند بحرین دفاع می‌کند و ما مخالف حمله اسراییل به ایران هستیم. ما خواستار صلح در جهان هستیم.» دیگر شرکت‌کنندگان، با توجه به زبانی که از آن استفاده می‌کردند دارای اصالت عرب یا ترک بودند و حاضر به گفتگو با «زمانه» نبودند.

 

در این گروه، تنها یک ایرانی وجود داشت که امکان گفتگویی کوتاهی با او پدید آمد. این جوان ایرانی‌تبار که در آلمان به دنیا آمده به رادیو زمانه گفت که به عنوان یک مسلمان، فضای داخل ایران برایش مناسب‌تر است و تصمیم دارد از سال آینده برای همیشه به ایران برود. امیر، برای نمونه گفت: «در آلمان نمی‌توانم همه جا غذا بخورم چون بسیار از رستوران‌ها غذای حلال ندارند، یا مجبور هستم در زمان راه رفتن، زمین را نگاه کنم چون زنان لخت هستند اما در ایران همه پوشیده هستند.»

 

ویدئوی این گفتگوی کوتاه در زیر قابل تماشا است. تنها باید توضیح داد که این گفتگو بدون برنامه‌ریزی و در لحظه شکل گرفته در نتیجه در لحظاتی کادر تصویر دارای مشکلاتی است. همچنین در بخشی از مصاحبه، به دلیل مداخله یکی از شرکت‌کنندگان در همایش در گفتگو، درگیری لفظی کوتاهی بین این فرد و مصاحبه شونده پیش آمد. همچنین به دلیل بزرگ شدن این هموطن در اروپا در چند مورد در گفتگو، برای درک بهتر او از واژه‌های انگلیسی استفاده شده است.

 

رادیو زمانه از ابراز عقاید گوناگون در همه زمینه‌ها استقبال می‌کند.

 

ویدئو و گفتگو: پژمان اکبرزاده / زمانه

pejman@radiozamaneh.com

Share