Share

اتحادیه عرب در نشستی در مراکش به دولت سوریه سه روز مهلت داد تا طرح این اتحادیه را برای پایان دادن به سرکوب مخالفان اجرا کند.

 

شیخ حامد بن جاسم الثانی، وزیر خارجه قطر که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه عرب را بر عهده دارد، گفت: "رویدادهایی که در سوریه رخ می‌دهد برای همه ما ناراحت‌کننده است. ما نمی‌توانیم کشته شدن افراد را در سوریه بپذیریم. ما به دنبال متوقف‌کردن خونریزی هستیم."

اتحادیه عرب پیشتر برای حل بحران سوریه طرحی را به دولت این کشور پیشنهاد داده بود. بر اساس این طرح دولت سوریه باید خشونت را در این کشور متوقف کند، بازداشت‌شدگان را آزاد کند، نیروهای نظامی را از شهرها و مناطق مسکونی خارج سازد، به رسانه‌های مستقل اجازه دهد از واقعیت‌ها در سوریه گزارش تهیه کنند، به نمایندگان اتحادیه عرب اجازه دهد از همه مناطق سوریه دیدار کنند و با نظارت اتحادیه عرب با مخالفان گفت‌وگو کند.

ترکیه و اعضای اتحادیه عرب در بیانیه‌ای مشترک خواهان به کارگیری "تدابیر فوری" برای محفاظت از جان شهروندان سوری در برابر سرکوب‌ها شدند

دولت سوریه در ابتدا اعلام کرد این طرح را می‌پذیرد اما یک روز پس از پذیرش این طرح، خشونت‌ها ادامه یافت و شماری از مخالفان به دست نیروهای امنیتی این کشور کشته شدند.

اعضای کشورهای عضو اتحادیه عرب در این نشست که شامگاه چهارشنبه ۱۶ نوامبر (۲۵ آبان ۱۳۹۰) برگزار شد، با هرگونه مداخله خارجی در سوریه مخالفت کردند.

ترکیه با اینکه کشور عربی نیست در این نشست حضور داشت. ترکیه در چند هفته اخیر دولت سوریه را به دلیل رفتارش با مخالفان مورد انتقاد قرار داده است.

رحب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز سه‌شنبه ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان ۱۳۹۰) گفت: "آینده سوریه را بر خون سرکوب‌شدگان نمی‌توان بنیان نهاد."

به گفته وی ترکیه فشارهای اقتصادی و سیاسی را بر حکومت سوریه افزایش خواهد داد. اردوغان گفت: "ترکیه دیگر آینده‌ای برای بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه نمی‌بیند."

ترکیه و اعضای اتحادیه عرب در بیانیه‌ای مشترک خواهان به کارگیری "تدابیر فوری" برای محفاظت از جان شهروندان سوری در برابر سرکوب‌ها شدند.

از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون اعتراضات مخالفان حکومت بشار اسد در سوریه ادامه دارد. برپایه آمار سازمان ملل متحد، اعتراضات مردمی در سوریه از آغاز آن در ماه مارس گذشته تاکنون بیش از سه هزار و ۵۰۰ کشته به‌جا گذاشته است.

اتحادیه عرب همچنین شنبه ۲۱ آبان عضویت سوریه را به دلیل "عدم پایبندی این رژیم به طرح پیشنهاد این اتحادیه" تعلیق کرد.

اتحادیه عرب علاوه بر تعلیق سوریه در این سازمان، خواهان اعمال تحریم‌های اقتصادی و سیاسی علیه دولت این کشور شده است. اتحادیه عرب همچنین در تصمیمی غیرالزام‌آور خواهان فراخواندن سفرای کشورهای عربی از دمشق شد.

ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه در واکنش به تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب این اقدام را "غیرقانونی و مخالف میثاق این سازمان" توصیف کرد و آن را " خبیث و زشت " توصیف کرد.

وزیر خارجه سوریه همچنین کشورهای عربی را به "توطئه‌گری" علیه دمشق متهم کرد.

ایران نیز تعلیق سوریه در اتحادیه عرب را باعث "پیچیده‌ترشدن وضعیت این کشور" توصیف کرده است.

 

Share