Share

در حالی که قرار بود روز یکشنبه ۲۴ دی‌ ماه جلسه‎ای برای رسیدگی به پرونده محمدعلی طاهری، زندانی عقیدتی، برگزار شود، این اتفاق نیفتاد و چنین جلسه‎ای برگزار نشد.

تجمع هواداران محمدعلی طاهری در مقابل زندان اوین

وکیل مدافع محمدعلی طاهری با اعلام این خبر گفته است جلسه دادگاه موکلم که قرار بود روز یکشنبه برگزار شود، تشکیل نشد.

به گفته محمود علیزاده طباطبایی، محمدعلی طاهری به دادگاه برده شده اما از آنجا که دادگاه او (علیزاده طباطبایی) را به عنوان وکیل‌ مدافع در این پرونده نپذیرفته، محمدعلی طاهری هم اعلام کرده بدون حضور وکیل‌ مدافع‌ در جلسه دادگاه حاضر نمی‌شود و به همین دلیل دادگاه تشکیل نشده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از قول علیزاده طباطبایی نوشته است: «بعد از تشکیل نشدن جلسه دادگاه، موکلم به زندان بازگردانده شد.»

این وکیل دادگستری پیشتر گفته بود دادگاه به او اعلام کرده در این پرونده وکالت وکیلان مدافعانی را قبول می‌کند که مورد تایید رییس قوه قضاییه باشند.

او گفته بود برای رسیدگی به پرونده موکلش، روز ۲۴ دی‌ ماه از سوی دادگاه وقت تعیین شده و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به این پرونده رسیدگی می‎کند.

محمدعلی طاهری به عنوان بنیانگذار حلقه عرفان، ۱۴ اردیبهشت ماه سال ۹۰ برای سومین‌بار به اتهام «فساد فی‌الارض» بازداشت شد و از آن زمان در زندان به سر می‌برد.

تا به حال دو بار برای او حکم اعدام صادر شده که این حکم در دیوان عالی کشور نقض شده است. پیش از احکام اعدامی که برای او صادر شده اما دادگاه انقلاب تهران او را به‌ اتهام «توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع با لمس نامحرم، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس) و ضاله بودن کتب و آثار» به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده بود.

او از اردیبهشت سال ۹۵ با وجود تامین وثیقه سنگین برای آزادی‌اش، همچنان زندانی است.

عرفان حلقه که محمدعلی طاهری در ایران به عنوان بنیانگذار آن شناخته می‌شود، انواعی از رفتار‌های آیینی فردی و جمعی بر اساس آموزه‌های عرفانی و شبه‌علمی است که گفته می‌شود فرد بر اساس آن‌ها به آرامش دست پیدا می‌کند.

«عرفان‌های نوظهور» یکی از چالش‌های جمهوری اسلامی است، چرا که فعالیت نهادهای مذهبی را تحت تاثیر قرار داده‌اند و باعث تهدید جدی جایگاه روحانیت شده‌اند.

با وجود این در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، محمدعلی طاهری مورد توجه «نظام» بود و از او قدردانی شده بود. در طول چند سال گذشته اما افراد زیادی در ارتباط با گروه عرفان حلقه و محمد‌علی طاهری بازداشت و محاکمه شده‌اند.


  • در همین زمینه

محمدعلی طاهری برای چه کسانی خطرناک است؟

Share