Share

واردات گوشی تلفن همراه به ایران تنها در فصل پائیز امسال بیش از ۱۵۰ درصد افزایش یافت. ایران تنها در سه ماه پائیز امسال ۱۴۴ میلیون دلار گوشی تلفن همراه وارد کرد.

واردات «رسمی» گوشی تلفن همراه به ایران در پاییز امسال بیش از ۱۵۰ درصد افزایش یافت.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، «ایرنا»،دوشنبه ۲۵ دی به نقل از حمیدرضا دهقانی‌نیا مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز جمهوری اسلامی گزارش کرد که واردات تلفن گوشی تلفن همراه در پائیز امسال به نسبت مدت مشابه یک‌سال قبل ۱۵۶ درصد افزایش یافته است.

دهقانی‌نیا اجرای طرح رجیستر را عامل افزایش واردات گوشی تلفن همراه از «مبادی رسمی» اعلام کرد. این طرح از ۲۸ مهر امسال آغاز شده است.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری جمهوری اسلامی آبان امسال از ثبت بیش از ۶۰ درصد گوشی‌های تلفن همراه پس از اجرای طرح «رجیستر» خبر داد.

مقام‌های دولتی جلوگیری از «واردات قاچاق گوشی تلفن همراه» و «کنترل بازار» را از اهداف اصلی این طرح اعلام کرده‌اند.

دهقانی‌نیا هم اجرای این طرح را نشانه «همکاری تنگاتنگ حاکمیت و بخش خصوصی» دانست و گفت که مرحله دوم این طرح به زودی آغاز خواهد شد.

براساس اعلام منابع رسمی به دنبال اجرای طرح رجیستر تا کنون بیش از ۵ هزار گوشی تلفن همراه «غیرفعال شده‌اند».

دهقانی‌نیا گفت که با اجرای این طرح آمار واردات رسمی گوشی تلفن همراه در ۹ ماه نخست امسال به ۲۷۸ میلیون دلار رسید.

گمرک جمهوری اسلامی ارزش واردات گوشی تلفن همراه در ۹ ماه نخست سال گذشته را ۱۴۷ میلیون دلار اعلام کرد.

به گفته دهقانی‌نیا واردات رسمی گوشی تلفن همراه در مقایسه با مدت مشابه یکسال قبل ۱۳۱ میلیون دلار بیشتر شده است.

اجرای طرح رجیستر گوشی تلفن، موجب افزایش قیمت برندهای مختلف این کالا در بازار داخلی ایران شد. مقام‌های دولتی افزایش قیمت گوشی تلفن همراه را «سوء استفاده برخی» از ساماندهی بازار خوانده‌اند.

برپایه گزارش منابع رسمی سالانه ۹ میلیون تقاضا برای گوشی تلفن همراه در ایران وجود دارد که از این میزان ۲ میلیون دستگاه به صورت غیررسمی و از مبادی «قاچاق» در بازار توزیع می‌شود.

Share