Share

شهرداری تهران طرح «جمع‌آوری دستفروشان» خیابان ولی‌عصر را از ابتدای بهمن آغاز می‌کند. معاون شهردار منطقه ۱۱ تهران گفت که این طرح با دستور مقام‌های قضائی اجرا می‌شود.

شهرداری تهران از چند روز دیگر از فعالیت دستفروشان خیابان ولی‌عصر جلوگیری خواهد کرد.

همزمان با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال، شهرداری تهران طرحی را در دست اجرا دارد که بر اساس آن دستفروشان از خیابان‌ها و معابر عمومی «جمع‌آوری خواهند شد».

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، «ایسنا»، کورش خرد معاون خدمات شهری شهرداری منطقه ۱۱ تهران گفت که مرحله نخست این طرح در از ابتدای بهمن در خیابان ولی‌عصر شروع خواهد شد.

به گفته او طرح جمع‌آوری دستفروشان خیابان ولی‌عصر با حکم مقام‌های قضائی صورت می‌گیرد.

خرد گفت که این حکم پس از شکایت شهرداری منطقه ۱۱ از دستفروشان به دلیل «ایجاد مزاحمت» و «سد معبر» صادر شده است.

به گفته او در اجرای این طرح که قرار است از شنبه هفته آینده به اجرا گذاشته شود، نیروی انتظامی به جمع‌آوری دستفروشان «مکلف شده است».

معاون شهرداری منطقه ۱۱ تهران گفت که پلیس تهران پیش از اجرای این طرح «به دلیل جلوگیری از نزاع و جوسازی در خیابان ولی‌عصر مستقر خواهد شد».

خرد همچنین از شناسایی ۳۰۰ دستفروش که به گفته او «آسیب‌پذیر هستند» در محدوده خیابان ولی‌عصر تهران خبر داد و گفت که در صورت تمایل، «این افراد به بازارچه‌های ساماندهی شده شهرداری معرفی خواهند شد».

شمار دستفروشان در تهران و دیگر شهرهای ایران طی چند سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. بر اساس گزارش‌های غیررسمی بیش از ۲ میلیون تن در ایران به دستفروشی اشتغال دارند.

ابوالقاسم چیذری مدیرعامل شرکت شهربان شهرداری تهران  آبان امسال جمعیت دستفروشان این شهر در پایانی تابستان و زمستان را حدود ۳۰ هزار نفر برآورد کرده بود. به گفته او شمار دستفروشان طی دو سال گذشته ۵۰ درصد بیشتر شده است.

چیذری ساماندهی دستفروشان در تهران را «تابوشکنی تاریخی بلدیه» توصیف کرده و گفته بود که پیش از این «۶۰ درصد دستفروشان ساماندهی شدند.»

ماموران شهرداری تهران و دیگر شهرها تا به حال بارها با خشونت مانع فعالیت دستفروشان شده‌اند.


بیشتر بخوانید:

احضار مأموران عامل ضرب‌و‌شتم دستفروش تهرانی به دادسرا

Share