Share

وزارت خارجه ایران در واکنش به تشکیل نیروی مرزی جدید آمریکا در شمال سوریه واکنش نشان داد و آن را «دخالت آشکار» در امور داخلی سوریه دانست و خواهان خروج نیروهای آمریکایی از سوریه شد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سه‌شنبه ۲۶ دی گفت: «اعلام تشکیل نیروی مرزی جدید آمریکا در سوریه، مصداق عینی دخالت آشکار در امور داخلی این کشور است.»

او این اقدام آمریکا را موجب «پیچیده‌تر کردن بحران سوریه، بی‌ثباتی و اشتعال بیشتر زبانه‌های آتش در این کشور» دانست.

روز یکشنبه ۱۴ ژانویه / ۲۴ دی ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا اعلام کرد که با شبه‌نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه» (SDF)، متشکل از کردها و عرب‌ها که به‌طور عمده توسط کردها هدایت می‌شوند، درصدد است تا نیروی جدیدی را با ۳۰ هزار نفر برای حفاظت از مرزهای مشترک سوریه با عراق و ترکیه ایجاد کند.

روز گذشته (دوشنبه) ترکیه و روسیه این اقدام آمریکا را محکوم کردند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت ارتش این کشور تشکیل چنین نیروی‌ای در نطفه خفه می‌کند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز اعلام کرد که مسکو نگران آن است که واشنگتن در پی سیاست چند تکه کردن سوریه باشد.

بهرام قاسمی در این‌باره افزود: «زمان آن فرا رسیده است که ایالات متحده آمریکا با تغییر سیاست‌های مداخله‌جویانه و مخرّب خود در منطقه، در سریع‌ترین زمان ممکن نیروهای خود را از این کشور خارج و اجازه دهد مردم این کشور پیرامون سرنوشت و آینده خود به آن گونه که اکثریت مردم می‌خواهند تصمیم‌گیری کنند.»

بدین ترتیب ایران، روسیه و ترکیه به‌رغم این‌که دو کشور نخست از رژیم بشار اسد در سوریه حمایت می‌کنند و ترکیه از مخالفان آن، در مورد تشکیل نیروی مرزی جدید آمریکا موضع مشترکی گرفته‌اند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز روز دوشنبه گفته بود: «هر اقدام سیاسی یا نظامی که با هدف قرار دادن بخشی از سرزمین سوریه در اختیار گروه‌های تروریستی و یا اشغال خاک سوریه از سوی نیروهای خارجی انجام شود، برخلاف منافع مردم و تهدیدی برای کشورهای منطقه بوده و محکوم به شکست است.»

بیشتر بخوانید:

اردوغان: «نیروی امنیتی» آمریکا در مرز سوریه را در نطفه خفه می‌کنیم

Share