Share

دولت چین اعلام کرده که یک روز بعد از غرق شدن نفتکش ایرانی در دریای چین شرقی، لکه‌های عظیم نفت بر سطح آب پدیدار شده‌ است. سازمان حفاظت محیط زیست ژاپن اما می‌گوید احتمال آنکه این لکه‌های نفتی سواحل این کشور را آلوده کند بسیار اندک است.

محل غرق شدن نفتکش سانچی در دریای چین. دو لکه نفتی به طول ۱۵ و ۱۸ کیلومتر

نفتکش سانچی به مدیریت شرکت ملی نفتکش ایران شامگاه، ۶ ژانویه / ۱۶ دی، در حدود ۱۶۰ مایل دریایی ساحل چین در نزدیکی شانگهای با کشتی باری چینی سی‌اف کریستال تصادف کرد. ۲۱ خدمه کشتی باربری چینی نجات یافتند اما ۳۲ خدمه نفتکش، شامل ۲۹ ایرانی و دو بنگلادشی جان خود را در این حادثه از دست دادند. سانچی هم یکشنبه گذشته غرق شد و این احتمال وجود دارد که در اثر انتشار محموله نفتی در اقیانوس یک فاجعه زیست‌محیطی را به وجود بیاورد.

یک مقام سازمان حفاظت محیط زیست ژاپن که نام او اعلام نشده در گفت‌وگوی تلفنی با خبرگزاری رویترز گفته است:

«لکه‌های نفتی اگر به ساحل برسند، سبب آلودگی زیست‌محیطی وسیعی می‌شوند. اما ما گمان نمی‌کنیم که لکه‌های نفتی [در محل غرق شدن سانچی] به سواحل ژاپن برسد. در محل غرق شدن نفتکش ایرانی، یک جریان اقیانوسی به سمت شمال می‌رود و لکه‌های نفتی را از سواحل ژاپن دور می‌کند.»

سازمان محیط زیست ژاپن اعلام کرده که لکه‌های نفتی را زیر نظر دارد.

اداره امور اقیانوس چین اعلام کرده که طول یکی از لکه‌های نفتی ۱۵ کیلومتر و دیگری ۱۸ کیلومتر است. این نگرانی وجود دارد که در اثر غرق شدن نفتکش سانچی اکوسیستم دریای چین که به خاطر تنوع گونه‌های ماهی‌ها و نهنگ‌هایش در جهان شناخته شده است آلوده شود.

بیشتر بخوانید:

نگرانی ژاپن و چین از وقوع یک فاجعه زیست‌محیطی در محل غرق شدن نفتکش ایرانی

 

Share