Share

مقام‌های آلمانی بر اساس پرونده‌هایی که سازمان اطلاعات این کشور درباره ۱۰ مظنون به جاسوسی برای ایران در دست دارد، مکان‌هایی را در ارتباط با آن‌ها مورد بازرسی قرار دادند.

پلیس آلمان ـ عکس از آرشیو

پلیس آلمان ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش آسوشیتدپرس، اشتفان بیهل، سخنگوی دادستانی آلمان اعلام کرد که این بازرسی‌ها صبح روز سه‌شنبه ۱۶ ژانویه / ۲۶ دی در خانه‌های شخصی و دفاتر مؤسسات در نقاط مختلف آلمان صورت گرفته است.

بیهل گفت: «ما معتقدیم که مظنونان بر اساس درخواست یک واحد اطلاعاتی مرتبط با ایران، در مورد مؤسسات و افراد در آلمان جاسوسی کرده‌اند.»

او در مورد مطلبی که در نشریه فوکوس آلمان در این‌باره منتشر شده بود از اظهارنظر خودداری کرد. فوکوس نوشته بود که این مظنونان علیه اسرائیلی‌ها در آلمان جاسوسی می‌کردند.

سخنگوی دادستانی آلمان همچنین اعلام کرد که هنوز کسی در این پیوند بازداشت نشده است.

وزارت کشور آلمان مسائل مربوط به بازرسی‌ها را به دادستان‌های فدرال ارسال کرده است.

ماه گذشته دولت آلمان در ادامه محکومیت یک مأمور جاسوسی وابسته به ایران، به سفارت جمهوری اسلامی اعتراض کرد.

سال گذشته دادگاهی در برلین یک مرد پاکستانی‌تبار به نام «مصطفی حیدر س» را به ۴ سال و سه ماه زندان محکوم کرد. منابع امنیتی آلمان گفته بودند که این مرد ۳۱ ساله برای «نیروی قدس سپاه پاسداران» اطلاعات جمع‌آوری می‌کرد و قصد انجام عملیات تروریستی در آلمان و فرانسه داشت. از جمله اهداف او جمع‌آوری اطلاعات در مورد راینهولد روبه، رئیس پیشین انجمن آلمان و اسرائیل بود. او همچنین داوید راوش، پروفسور فرانسوی- اسرائیلی رشته اقتصاد در دانشگاه پاریس را  زیر نظر داشته و درباره او اطلاعات جمع‌آوری می‌کرده است.

وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرد که علی ماجدی، سفیر ایران در آلمان قبل از کریسمس احضار شده و به او گفته شده که «جاسوسی افراد و مؤسسات با رابطه ویژه آلمان با دولت اسرائیل نقض آشکار قانون آلمان است.»

وزارت خارجه آلمان در نامه‌ای به راینهولد روبه با صراحت گفت: «دولت آلمان تحت هیچ شرایطی قانون‌شکنی جمهوری اسلامی را تحمل نخواهد کرد.»

ظاهراً هدف از این جاسوسی‌ها شناسایی برخی نهادها و مؤسسات اسرائیلی در خاک آلمان بوده که بعدها اگر لازم شد، هدف عملیات تروریستی قرار گیرند.

بیشتر بخوانید:

احضار سفیر ایران در آلمان برای پاسخگویی درباره جاسوسی سپاه قدس

Share