Share

در پی تمدید مهلت ۱۲۰ روزه دونالد ترامپ برای بازبینی توافق هسته‌ای با ایران، اتحادیه اروپا اعلام کرد که درخواست رئیس‌جمهور آمریکا برای افزودن مکمل‌هایی به برجام را «به دقت بررسی» می‌کند. در همان حال مقامات اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که در نشست پنج‌شنبه گذشته با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در بروکسل او را بر سر برخی موضوعات، از جمله برنامه موشکی ایران، نقش ایران در خاورمیانه و نقض حقوق بشر به چالش کشیده‌اند. وزارت خارجه ایران اما این موضوع را تکذیب کرده است.

وزارت خارجه ایران مذاکرات «فشرده» درباره مکمل‌های برجام را تکذیب کرد (عکس: آرشیو)

به گزارش رسانه‌های داخلی چهارشنبه ۲۷ دی/ ۱۷ ژانویه بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه هرگونه مذاکره درباره برنامه موشکی ایران با اتحادیه اروپا را تکذیب کرد:

«موضع جمهوری اسلامی ایران هیچ تغییری نکرده و همچنان که بارها اعلام شده، برنامه موشکی ایران کاملاً جنبه دفاعی و بازدارندگی دارد و علیه هیچ کشوری نیست و طرح ادعاهای واهی و بی‌پایه و اساس، تغییری در این موضع اصولی و اساسی کشور ایجاد نخواهد کرد.»

رئیس جمهور آمریکا برخلاف میل باطنی‌اش جمعه ۱۲ ژانویه/ ۲۲ دی برای آخرین بار تمدید تعلیق تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران را تصویب کرد. برنامه دونالد ترامپ این است که در ۱۲۰ روز آینده با همکاری شرکای آمریکا در اتحادیه اروپا درباره مکمل برجام به توافق برسد. کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که قصد دارد با افزودن مکمل‌هایی به برجام، برنامه موشکی ایران را محدود کند. در این بیانیه کاخ سفید خواهان دسترسی بازرسان بین‌المللی به تأسیسات نظامی ایران شده است. علاوه بر این ترامپ اعلام آمادگی کرده که چنانچه محدودیت زمانی برای تعداد سانتیرفوژهای تأسیسات هسته‌ای ایران لغو شود، به برجام پایبند می‌ماند.

یوهانس هان کمیسر اتحادیه اروپا در امر سیاست همجواری و مذاکرات گسترش اتحادیه اروپا ‎روز گذشته خبر داده بود که اعضای اتحادیه اروپا در حال رایزنی با هم هستند که چه پاسخی به درخواست ترامپ برای افزودن مکمل‌هایی به برجام بدهند. پنجشنبه هفته گذشته زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان پیش از برگزاری نشست چندجانبه در بروکسل با محمد جواد ظریف، گفته بود که آمریکا حق دارد از فعالیت‌های ایران در خاورمیانه نگران باشد.

یوهانس هان گفته است که در اجلاس بروکسل وزاری خارجه فرانسه، آلمان، بریتانیا و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، محمد جواد ظریف را درباره برخی موضوعات به چالش کشیده‌اند. کمیسر اتحادیه اروپا گفته است:

«این موضوعات از جمله تنش‌ها در خاورمیانه، برنامه موشکی ایران و اعتراضات اخیر در ایران بود.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی چهارشنبه ۲۷ دی/ ۱۷ ژانویه در واکنش به این تحولات گفته است:

«جمهوری اسلامی ایران به هیچ کشوری اجازه دخالت در امور داخلی و سیاست‌های دفاعی به ویژه برنامه موشکی خود را نخواهد داد.»

قاسمی همچنین سیاست ایران در منطقه را سیاستی «سازنده، ثبات‌ساز و در جهت تقویت هر چه بیشتر صلح و امنیت منطقه و جهان» خواند.

هیثر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه گذشته در جمع خبرنگاران  در پاسخ سوالی درباره اینکه دونالد ترامپ در بیانیه روز جمعه خود درباره تعلیق تحریم‌های اقتصادی علیه ایران گفت:

«ترامپ هفته گذشته تعلیق تحریم‌های ایران را به مدت ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد. این تمدید به خاطر این بود که زمان کافی برای همکاری بیشتر دولت با اعضای کنگره برای تدوین قانون جدید درباره توافق هسته‌ای وجود داشته باشد تا به این مسأله کمک کند که بتواند ایران را به صورت بهتری با توافق سازگار کند و همچنین سختگیری علیه ایران بیشتر شود.»

به گفته سخنگوی کاخ سفید تمدید تعلیق تحریم‌ها و تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای دو موضوع جداگانه‌اند.

نوئرت همچنین اعلام کرده که گفت‌وگوهای بین دولت آمریکا و مجلس نمایندگان این کشور درباره ضرورت افزودن مکمل‌هایی به برجام پیشرفت خوبی داشته و دولن و کنگره از این نظر به هم نزدیک شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

لاوروف: برجام را حفظ می‌کنیم

Share