Share

رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس شورای اسلامی می‌گوید معلوم نیست که در چه زمانی از محصوران رفع حصر شود. به گفته محمد رضا عارف، اگر خبرهایی درباره حصر میر حسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی در رسانه‌ها بازتاب پیدا نمی‌کرد، رفع حصر هم به تعویق نمی‌افتاد.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی. آیا حصر محصوران به پایان می‌رسد؟

روزنامه اعتماد با محمد رضا عارف، رئیس فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی گفت‌وگویی انجام داده است. عارف در بخش پایانی این گفت‌وگو به پرونده حصر هم اشاره می‌کند. با وجود مخالفت علی خامنه‌ای با رفع حصر از محصوران، رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس شورای اسلامی می‌گوید آنچه که مانع از رفع حصر شده، بازتاب این موضوع در رسانه‌هاست:

«با حوصله می‌توان به نتیجه رسید. به نظرم در مقاطعی نزدیک‌تر به حل مساله شده بودیم اما سیاسی و رسانه‌ای شدن مساله، منجر به کند شدن روند پیشرفت آن شد. واقعیت این است که ما در جلسات خودمانی، خیلی با دوستان اختلاف نظر نداریم. وقتی موضع رسمی می‌شود، اختلاف هم پیدا می‌شود. به همین دلیل می‌خواهیم همه براساس مواضع غیررسمی افراد، مساله را حل کنیم. نمی‌خواهیم مواضع رسمی افراد، مانع حل مشکل شود. برای اینکه بتوانیم در فضای دوستانه مشکل را حل کنیم، به نظرم موضوع رسانه‌ای نشود بهتر است.»

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی پس از انتخابات ۱۳۸۸ از اواخر سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند. رفع حصر یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی در هر دو دوره رقابت‌های ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ بود. برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس از جمله علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی بارها اعلام کرده‌اند که رهبر جمهوری اسلامی مسئول مستقیم حصر است.

محمد رضا عارف در پایان گفت‌وگو با روزنامه اعتماد می‌گوید چشم‌انداز روشنی برای رفع حصر نمی‌بیند:

«چشم‌انداز روشن به این معنا که بتوانم زمان بگویم، خیر. هرچند من واقعا با نگاه ملی و اعتقادی، فکر می‌کنم باید خیلی زودتر مساله حصر حل می‌شد و الان هم دیر شده است. این مشکل باید حل شود.»

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در شهریور سال جاری اعلام کرده بود که حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی ادامه پیدا می‌‌کند. علی شمخانی اما در آبان سال جاری این ادعا را مطرح کرد که عملاً حصر متوقف شده و محصوران می‌توانند با هر کس که مایل‌اند ملاقات کنند. فرزندان محصوران اما ادعای رئیس شورای عالی امنیت ملی را رد کردند.

بیشتر بخوانید:

شمخانی: حصر رفع شده – فرزندان محصوران: حصر ادامه دارد

Share