Share

عبدالرضا بازدار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان می‌گوید کاهش بارندگی‌ها به ۴۰ درصد کشت گندم دیم در استان آسیب‌ رسانده است.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

عبدالرضا بازدار، پنج‌شنبه ۲۸ دی به خبرگزاری مهر گفت: «متأسفانه با توجه به کمبود بارندگی‌ها و بی‌سابقه‌ترین نوع بارش‌ها در استان بیش از سه ماه و نیم‌ فصل کشت را از دست دادیم.»

در لرستان ۱۹۵ هزار هکتار کشت گندم دیم و ۱۰۵ هزار هکتار کشت جو وجو دارد.

به‌گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، در این استان بر اثر کاهش بارندگی، کشت گندم دیم بالغ ‌بر ۴۰ درصد و کشت جو حدود ۳۰ درصد آسیب ‌دیده‌اند.

کاهش بارندگی و برداشت‌های بی‌رویه آب باعث شده که از مجموع ۶۰۹ دشت در ایران، حجم آب در ۲۹۴ دشت کاهش پیدا کند و سطح آب زیرزمینی پایین برود.

خشکسالی شدید و کاهش باران از یک سو و برداشت‌های بی‌رویه از ذخایر آب‌های زیرزمینی از سوی دیگر، باعث شده تا مقامات در مورد وضعیت آب و آینده آن ابراز نگرانی کنند.

به دلیل کاهش بارندگی و افزایش تبخیر، از میزان آب در دسترس (آب تجدید‌پذیر) به شدت کاسته شده است، به نحوی‌که حجم آب‌های زیرزمینی ایران از ١٣٠ میلیارد مترمکعب در ۵۰ سال پیش به حدود ١١٠ میلیارد مترمکعب در سال‌های اخیر کاهش یافته است.

عبدالرضا بازدار گفته است که اگر روند بارندگی‌ها در ادامه مطلوب باشد بازهم کشت گندم و جو دیم در استان لرستان ضرر و آسیب خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

کاهش بارندگی در ۲۲ استان ایران نسبت به نیم قرن گذشته

Share