Share

در پی انتشار خبرهایی مبنی بر این‌که محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس پیشین قوه قضائیه ایران به‌ دلیل اشتباه پزشکی در ایران مجبور به سفر به آلمان شده بود، وزارت بهداشت ایران واکنش نشان داد و گفت در روند درمان بیماری او «هیچ‌گونه کوتاهی صورت نگرفته است».

محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس پیشین قوه قضائیه ایران

محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس پیشین قوه قضائیه ایران

ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اعلام این موضوع در این‌باره گفت این وزارت‌خانه از ابتدا در جریان جزئیات درمان هاشمی شاهرودی بوده و «اقدامات و توصیه‌های کاملاً علمی و مطابق آخرین پیشرفت‌های روز دنیا در داخل کشور» برای او انجام شده است.

حریرچی ضمن رد ادعای «قصور پزشکی» در مورد شاهرودی، افزود تمام اقداماتی که در مدت اقامت شاهرودی در آلمان انجام شده است، «با همان کیفیت و تأثیر در داخل کشور قابل انجام بوده است».

رسانه‌های آلمان ۵ ژانویه / ۱۶ دی از بستری شدن محمود هاشمی شاهرودی ۶۹ ساله برای مداوا در کلینیک خصوصی پروفسور مجید سمیعی در هانوفر آلمان خبر دادند. پیش از این گفته می‌شد که او به دلیل ابتلا به تومور مغزی تحت درمان قرار دارد اما او پس از بازگشت به ایران روز یکشنبه ۲۴ دی در یک نشست خبری گفت علت سفرش به آلمان «مشکل روده» بوده است.

به‌تازگی در شبکه‌های اجتماعی خبری مبنی بر این‌که هاشمی شاهرودی به‌ دلیل «قصور پزشکی» در ایران مجبور به سفر به آلمان شده است، منتشر شده است.

عباس زارع‌نژاد، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت نیز در این‌باره گفت تیم پزشکی توسط خود هاشمی شاهرودی انتخاب شده و بر اساس قانون، پزشک معالج باید درباره این ادعا اظهارنظر کند و وزارت بهداشت مسئول رسیدگی به پرونده «قصور پزشکی» نیست.

هاشمی شاهرودی در نشست خبری خود گفته بود یک سال است مبتلا به مشکلی در روده شده بوده و بعد از مدت‌ها پزشکان ایران وجود غده‌ای در روده بزرگ را تشخیص دادند اما در آلمان پزشکان عفونت دیگری را کشف کردند که در ایران تشخیص داده نشده بود.

او گفت کلینیک مجید سمیعی مخصوص عمل مغز و اعصاب است اما بخشی هم برای امراض داخلی دارد و او نزد پروفسور تقی نجابت و پروفسور سمیعی، دو پزشک ساکن آلمان، بوده است.

هاشمی شاهرودی افزوده بود: «در آلمان گفتند اگر درمان در آن‌جا انجام نمی‌شد عفونت به خون می‌رسید و راه علاجی نبود.»

محمود هاشمی شاهرودی صبح پنج‌شنبه ۱۱ ژانویه / ۲۱ دی آلمان را به مقصد ایران ترک کرد. در مدت اقامت هاشمی شاهرودی در آلمان، دادستان این کشور بر اساس شکایت‌های فولکر بک، سیاستمدار آلمانی عضو حزب سبزها، انجمن کردهای مقیم آلمان و انجمن کارگاه پرونده‌ای علیه او تشکیل داد و ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی علیه حضور او در آلمان دست به اعتراض زدند.

گفته می‌شد که او با گسترش اعتراضات مجبور شده تا دوره درمانی‌اش را رها کند و به ایران بازگردد.

هاشمی شاهرودی از ۲۴ مرداد ۱۳۷۸ تا ۲۴ مرداد ۱۳۸۸ ریاست قوه قضائیه را به عهده داشته است. در دوران ریاست او بر قوه قضائیه بیش از ۲۰۰۰ نفر از جمله تعداد زیادی از متهمانی که هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند اعدام شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هاشمی شاهرودی درباره سفر به آلمان: مشکل روده داشتم، پزشکان داخلی اختلاف داشتند

هاشمی شاهرودی از آلمان فرار کرد

Share