Share

وزیر دفاع ترکیه می‌گوید ارتش ترکیه می‌بایست هر چه زودتر عملیات عفرین برای بمباران مواضع کردهای شمال سوریه را انجام دهد. به گفته او این عملیات در هر حال انجام می‌شود، فقط بحث بر سر زمان آن است. نورالدین جانیکلی اعلام کرده که رایزنی‌ها درباره حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه با هماهنگی روسیه همچنان ادامه دارد. کردهای سوریه می‌گویند از شامگاه گذشته ارتش ترکیه بیش از ۷۰ بار مواضع یگان‌های مدافع خلق در عفرین را هدف آتش توپخانه قرار داده‌ است.

نورالدین جانیکلی، وزیر دفاع ترکیه

ارتشبد حلوصی آکار، رئیس ستاد ارتش ترکیه به مسکو سفر کرده است. مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفته است سفر رئیس ستاد ارتش ترکیه در چارچوب گفت‌وگوهای چند جانبه بین ایران، روسیه و ترکیه انجام شده و هدف از این سفر هم این است که زمینه‌های عملیات نظامی در عفرین با هماهنگی روسیه فراهم بیاید. صبح جمعه ۱۹ ژانویه/ ۲۹ دی نورالدین جانیکلی، وزیر دفاع ترکیه در گفت‌وگو با شبکه آهابر گفته است رایزنی‌های خلوصی آکار با مقامات نظامی روسیه همچنان ادامه دارد:

«عملیات در عفرین قطعی‌ست. همانطور که رئیس جمهور هم اطلاع داده بود، این عملیات حتماً اجرا می‌شود اما باید درک کرد که حداکثر کارآیی این عملیات به زمان‌بندی آن بستگی دارد. هرآنچه را که لازم است انجام می‌دهیم با این هدف که خطوط مواصلاتی تروریست‌ها را از بین ببریم و به حضورشان در شمال سوریه پایان دهیم.»

ایالات متحده آمریکا در نظر دارد یک نیروی نظامی با ۳۰ هزار نفر از یگان‌های مدافع خلق کرد را در مرز ترکیه و سوریه مستقر کند. ایالات متحده آمریکا می‌گوید تشکیل این نیروی مرزی برای مقابله با گروه‌های تروریستی در سوریه ضرورت دارد. یکی دیگر از اهداف آمریکا جلوگیری از اقتدار بیشتر بشار اسد است. رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا گفته است که به داوود چاوش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه اطمینان داده که استقرار نیروی مرزی منافع ملی ترکیه را تهدید نمی‌کند. چاووش اوغلو اما در پاسخ گفته است که دولت ترکیه از توضیحات وزیر خارجه آمریکا قانع نشده. دولت ترکیه یگان‌های مدافع خلق را هم‌پیمان پ ک ک می‌داند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز گذشته در گفت وگو با سی ان ان ترک گفته است دولت ترکیه اطمینان دارد که روسیه با بمباران مواضع کردهای شمال سوریه در عفرین مخالفت نخواهد کرد. به گفته چاووش اوغلو ارتشبد حلوصی آکار در مسکو علاوه بر عفرین، درباره ادلیب و همچنین آینده سوریه نیز با مقامات ارشد ارتش روسیه گفت‌و گو می‌کند.

یکی از سخنگویان کردهای شمال سوریه صبح جمعه ۱۹ ژانویه/ ۲۹ دی به خبرگزاری رویترز گفته است که از شامگاه گذشته ارتش ترکیه بیش از ۷۰ بار مواضع یگان‌های مدافع خلق در عفرین را هدف آتش توپخانه قرار داده‌ است.

روز گذشته فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه گفته بود چنانچه حریم هوایی سوریه شکسته شود ارتش سوریه جنگنده‌های شکاری ترکیه را نابود خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری رسمی دولت سوریه، فیصل مقداد به ترکیه هشدار داده:

«ما هشدار می‌دهیم که پدافند هوایی سوریه آماده است که اهداف نظامی در آسمان سوریه را نابود کند. ما به رهبران ترکیه هشدار می‌دهیم که اگر به عفرین حمله کنند، دولت سوریه این اقدام را به منزله تجاوز به خاک سوریه و نقض حاکمیت ارضی این کشور در نظر می‌گیرد.»

۲۵ درصد خاک سوریه تحت کنترل یگان‌های مدافع خلق کرد است. خبرگزاری هاوار روز گذشته تصاویری از تجمع ساکنان عفرین در خیابان‌های این شهر منتشر کرده بود. تظاهرکنندگان پرچم پ ک ک و تصاویر عبدالله اوجان، رهبر و بنیانگذار حزب کارگران کردستان را در دست داشتند.

دولت ترکیه ادعا می‌کند که شبه‌نظامیان کرد در شمال سوریه به طور پیوسته به خاک ترکیه حمله می‌کنند.

در مرداد سال جاری محمد حسین باقری، رئیس ستاد نیروهای مسلح از توافق تهران با آنکارا درباره مبارزه با تروریسم خبر داده بود.  در آن زمان ایران و ترکیه درباره مبارزه با پ ک ک به توافق دست یافته بودند.

بیشتر بخوانید:

سفر رئیس ستاد ارتش ترکیه به مسکو برای کسب اجازه‌ی بمباران شمال سوریه

Share