Share

ورزشگاه امام رضا در مشهد مجهزترین استادیوم فوتبال ایران است اما به دلیل مخالفت امامت جمعه این شهر و تولیت آستان قدس رضوی، هنوز مجوزی برای برگزاری مسابقه فوتبال در آن صادر نشده است.

ورزشگاه پیشرفته امام رضا

اعتراض‌ها به صدور عدم مجوز در این استادیوم از زمان افتتاح به گوش می‌رسید، اما از جمعه ۲۹ دی‌ با اشاره جواد خیابانی، گزارشگر فوتبال در تلویزیون دولتی ایران به ویژه در شبکه‌های اجتماعی شدت گرفت. جواد خیابانی در گزارش بازی تیم‌های پدیده خراسان و استقلال تهران در مشهد که در ورزشگاه ثامن‌الائمه این شهر برگزار شد، گفت: «میلیاردها تومان صرف ورزشگاه جدید و مدرن امام رضا شده، چرا بازی‌ها در این ورزشگاه برگزار نمی‌‌شود؟»

کیفیت بد چمن ورزشگاه ثامن مشهد باعث شد تا کارشناس ورزشی پخش زنده آن مسابقه نیز معترض شود و بگوید که «باعث تأسف است که بازی پدیده و استقلال در این زمین نامناسب برگزار می‌شود. نباید لیگ ما در چنین زمینی برگزار شود».

پس از آن عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار معترض و زندانی سیاسی پیشین در حساب توئیتری خودش ادعا کرد که ابراهیم رییسی، تولیت آستان قدس و احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد می‌گویند «ورزشگاه امام رضا برای مانور برادران و خواهران بسیجی است نه برگزاری فوتبال.»

ورزشگاه امام رضا پیشرفته‌ترین ورزشگاه ایران و دارای سقف متحرک است و با بودجه‌ای چندین میلیاردی ساخته شد. این ورزشگاه ۳۵ هزار نفره اسفندماه گذشته افتتاح شد.

مخالفت «امنیتی» آستان قدس با برگزاری فوتبال

پیش‌تر وعده داده شده بود که مسابقه استقلال و پدیده در ورزشگاه امام‌رضا برگزار شود. در برنامه ورزشی «نود» هفته گذشته که دوشنبه‌ها از شبکه سوم تلویزیون دولتی ایران پخش می‌شود، محمدمهدی برادران، رئیس هیأت فوتبال خراسان از مخالفت شورای تأمین فرمانداری خراسان رضوی با برگزاری بازی‌های تیم‌های استقلال و پرسپولیس در این ورزشگاه خبر داد. او تلویحاً از نقش آستان قدس در این ممنوعیت پرده برداشت و گفت: «آستان قدس اعلام کرده است که برای ۱۰ مسابقه این ورزشگاه را در اختیار مسابقات فوتبال قرار خواهد داد.»

بلافاصله پس از درخواست او برای برگزاری مسابقه در ورزشگاه امام رضا، حیدر خوش نیت، معاون سیاسی و امنیتی فرماندار مشهد گفت هیچ درخواستی برای برگزاری مسابقه در این ورزشگاه صورت نگرفته و همه مسابقات قرار است در ثامن برگزار شود.

عادل فردوسی‌پور، مجری ۹۰ با گفتن اینکه همین حالا این درخواست شنیده شد، از خوش‌نیت خواست تا این ورزشگاه به دور از گرایش‌های و دیدگاه‌های سیاسی برای برگزاری مسابقه مورد استفاده قرار گیرد.

ریشه مخالفت‌ها با برگزاری مسابقات فوتبال، همان‌طور که عیسی سحرخیز اشاره کرده بود، به امام جمعه و تولیت آستان قدس باز می‌گردد.

محمدرضا عباسی، مالک باشگاه سیاه‌جامگان مشهد ابتدای مردادماه امسال به خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران (ایسنا) ضمن انتقاد از آستان قدس رضوی برای عدم صدور مجوز برگزاری فوتبال در این ورزشگاه گفت که

اگر ورزشگاه امام رضا (ع) آماده نبود چرا افتتاح شد؟ اگر مکان مناسبی انتخاب نشده‌ بود چرا اصلا ساخته‌شد؟ برایم عجیب و غیرقابل هضم است، آستان قدسی که برای تمام کارها و پروژه‌هایش تحقیقات و مطالعات کاملی انجام می‌دهد، چطور ممکن است در این خصوص مطالعه لازم را برای آینده انجام نداده‌باشد؟ اگر نمی‌شد فوتبالی در این ورزشگاه برگزار کرد برای چه ساخته‌شد؟

آستان قدس مشکلات امنیتی را دلیل اصلی این عدم صدور مجوز ذکر کرده است. عباسی اما عدم صدور مجوز را «توهین به شعور مردم مشهد» خواند و گفت که این ورزشگاه «مورد امنیتی» ندارد و «آن قدر سطح فرهنگ مردم بالا است که در صورت برگزاری دیدار فوتبال در این ورزشگاه هم هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.»

امام جمعه مشهد نیز به ویژه نسبت به تیم‌های اصلی مشهد، ابومسلم و سیاه‌جامگان معترض است. علم‌الهدی ۱۳۹۲ در نامه‌ای نسبت به نام «ابومسلم» معترض شده بود. او مهرماه ۱۳۹۴ در دیدار با مسئولان ورزشی این استان گفته بود که نباید نام «یکی از دشمنان سرسخت امام رضا … یک انسان جانی، بی‌باک و بی‌بندوبار که مایه ننگ اسلام است» بر تیم مشهدی گذاشته شود.

علم‌الهدی از نام «سیاه‌جامگان» نیز به همین خاطر انتقاد کرد و گفت که باید این نام که به «لشکر ابومسلم» تعلق دارد، تغییر کند و در آن صورت، ورزش خراسان نیز پیشرفت خواهد کرد.

علم‌الهدی و داماد او، ابراهیم رئیسی، یکی از اعضای هیأت‌های مرگ در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ به تندروترین جناح محافظه‌کاران حکومتی تعلق دارند.

امام جمعه مشهد مردادماه سال گذشته گفته بود که مشهد یک شهر مقدس زیارتی است و «نه شهر توریستی و گردشگری که در آن مراکز تفریحی و عیاشی درست کنند». او به کسانی که خواهان شرکت در کنسرت موسیقی هستند گفت برای زندگی از این شهر به جای دیگری بروند.

اعتراضات سراسری اخیر در ایران هفتم دی‌ماه از مشهد آغاز شد و مردم در آنجا شعار می‌دادند: «اسلامو پله کردین، مردمو ذله کردین».


بیشتر بخوانید

علم‌الهدی: با برگزاری کنسرت در سراسر کشور مخالفم

Share