Share

برای نخستین بار پس از همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق، رهبران این منطقه با نخست‌وزیری عراق دیدار کردند.

هواداران استقلال در اقلیم – روی کاغذ نوشته شده: «تحمل» (تصویر آرشیوی)

به گزارش شبکه خبری «روداو»، نزدیک به حکومت اقلیم کردستان، نچیروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم عراق همراه با هیأتی شنبه ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی به پایتخت عراق رفت تا با حیدر عبادی، نخست‌وزیر این کشور دیدار کند. همین هورامی مسئول امور سیاسی دفتر ریاست اقلیم کردستان نیز در توئیتر خود با انتشار پیامی این دیدار را تأیید کرده است.

این نخستین دیدار بین رهبران اقلیم و دولت مرکزی پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق است.

همه‌پرسی استقلال کردستان ۲۵ سپتامبر / ۳ مهر برگزار شد و ۹۲ در صد از شرکت‌کنندگان به جدایی اقلیم کردستان از عراق رأی مثبت دادند.

چندین روز بعد در ۱۶ اکتبر ارتش عراق و حشد شعبی در واکنش به برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان کنترل منطقه نفت‌خیز کرکوک و نیز کنترل شرکت نفت شمال در این استان را به دست گرفتند و در مناطق مورد مناقشه دو طرف پیشروی کردند.

مسعود بارزانی، رئیس حکومت اقلیم از ابتدای تأسیس آن، پس از بالاگرفتن تنش‌ها از سمت خود کناره گرفت و برادرزاده‌اش نچیروان اکنون در تلاش برای مذاکره و پایان‌بخشیدن به تنش‌ها با دولت مرکزی است.

هنوز جزئیات بیشتری از دیدار نچیروان بارزانی و عبادی منتشر نشده. با این حال دولت اقلیم کردستان عراق از زمان برگزاری همه‌پرسی آمادگی خود برای مذاکره با بغداد را اعلام کرده بود. سازمان ملل با همکاری ایالات متحده و کشورهای اروپایی طرح صلحی بین اربیل و بغداد آماده کرده است تا دو طرف در مدت دو سال رایزنی بر سر استقلال یا خودآیینی بیشتر این منطقه به توافق دست یابند.

مناطق مورد مناقشه و نیز مسئله استفاده از منابع به‌ویژه منابع نفتی کردستان عراق از مهم‌ترین اختلاف‌ها بین دولت محلی کردستان و دولت مرکزی هستند.

بغداد اعلام کرده که هرگز با استقلال اقلیم کردستان از عراق موافقت نمی‌کند و آن را بر ضد تمامیت ارزی و مغایر قانون اساسی دانسته است. دولت مرکزی پیش‌شرط هر مذاکره‌ای را ابطال نتایج همه‌پرسی خوانده بود.

نچیروان بارزانی اعلام کرده که به حکم دادگاه عالی فدرال عراق در ۲۰ نوامبر مبنی بر غیرقانونی‌بودن همه‌پرسی و ابطال نتایج آن احترام می‌گذارد.


در همین زمینه

مکرون در دیدار با مقام‌های کردستان عراق: حشد الشعبی باید منحل شود

Share