Share

رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده برای گفت‌و‌گو درباره آینده توافق هسته‌ای قدرت‌های گروه ۱+۵ با ایران هفته آینده به اروپا سفر خواهد کرد.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا جمعه ۱۹ ژاویه / ۲۹ دی به خبرگزاری «رویترز» گفت که ایران اصلی‌ترین موضوع بحث تیلرسون در سفر هفته آینده او به لندن، پاریس، ورشو و داووس خواهد بود.

به گفته این مقام ارشد آمریکایی «ایران لاجرم بخش زیادی از گفتگوهای وزیر خارجه با متحدان ناتو و دیگر شرکای اروپایی را به خود اختصاص خواهد داد. ما به هماهنگی دقیق با به طور خاص بریتانیا و سپس فرانسه برای رفع نواقص توافق هسته‌ای ایران کار خواهیم کرد. مرحله بعدی نیز به نفوذ مخرب ایران در منطقه خاورمیانه می‌پردازیم.»

ترامپ جمعه دو هفته پیش برای «آخرین بار» تعلیق تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را تمدید کرد. او گفت که در صورت برآورده‌نشدن شرط‌هایش و تصحیح به گفته او «نقایص فاجعه‌بار توافق»، به طور یکجانبه از این توافق بیرون خواهد رفت.

این شرط‌ها که بار اصلی برآورده‌کردن‌شان بر دوش متحدان اروپایی آمریکا در توافق هسته‌ای، فرانسه، بریتانیا و آلمان خواهد بود، عبارتند از: دسترسی فوری بازرسان بین‌المللی به تمام تأسیسات ایران، از جمله تأسیسات نظامی؛ دائمی‌کردن محدودیت ایران در غنی‌سازی اورانیوم؛ و مرتبط‌کردن برنامه‌های توسعه موشک‌های بالستیک دوربرد به برنامه تسلیحات هسته‌ای به نحوی که هر گونه آزمایش موشک‌های بالستیک دوربرد از سوی ایران به بازگرداندن «تحریم‌های سخت» علیه این کشور بینجامد.

«برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام)، معاهده حاصل از توافق هسته‌ای ایران با آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، در معرض خطر قرار دارد اما به جز آمریکا، دیگر طرفین آن خواهان حفظش شده اند.

«بانک‌های مهم اروپایی همراهی نمی‌کنند»

اروپا روابط تجاری خود با ایران را پس از رفع تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای افزایش داده است اما در ابراز نگرانی نسبت به برنامه موشکی بالستیک ایران کنار واشنگتن ایستاده.

از سوی دیگر، به گفته احمد حاتمی‌یزد، مدیرعامل سابق بانک‌های صادرات و تجارت ایران، بانک‌های مهم اروپایی هنوز برای همکاری با ایران اعلام آمادگی نکرده اند.

او به خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) شنبه ۳۰ دی گفت که «متاسفانه بانک‌های درجه یک اروپایی با این بانک‌ها کار نمی‌کنند و بیشتر بانکهای درجه  ۲و ۳ با آنها فعالیت دارند و هنوز بانک‌های بزرگ برای فعالیت با ایرانی‌ها اعلام آمادگی نکرده‌اند.»

تهران بارها از اجرانشدن کامل برجام انتقاد کرده و خواهان همکاری بیشتر اروپا شده است.

Share