Share

مأموران امنیتی با حمله به محل برگزاری نشست رسانه‌ای علی‌اکبر جوانفکر، مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد در دفتر روزنامه ایران، قصد بازداشت وی را داشتند.

منابع خبری ایران از یورش مأموران امنیتی به دفتر روزنامه ایران، محل برگزاری نشست رسانه‌ای علی‌اکبر جوانفکر، سرپرست مؤسسه ایران، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران خبر داده‌اند.

برخی منابع نوشته‌اند علی‌اکبر جوانفکر هنگامی که در حال برگزاری نشست مطبوعاتی بود مأموران امنیتی در این محل حضور یافته‌اند.

تارنمای شفاف نوشته است: "خبرها حکایت از حضور نیروهای امنیتی برای بازداشت وی دارد و هم‌اکنون نیروهای امنیتی در ساختمان روزنامه ایران در حال گفت‌وگو با وی هستند."

این تارنما افزوده است به جز علی‌اکبر جوانفکر، مصیب نعیمی مدیر مسئول الوفاق و روزنامه ایران نیز بازداشت شده است.

علی‌اکبر جوانفکر: نیروهای دادستانی در ساختمان گاز اشک‌آور انداختند و سعی در وارد شدن کردند، تعدادی از خبرنگاران روزنامه ایران را بازداشت کردند و با خود بردند و یکی از همکاران من را با شوک الکترونیکی زدند و اکنون وضعیت خوبی ندارد

بنا به این گزارش مأموران امنیتی خبرنگاران روزنامه ایران را از دفتر روزنامه خارج کرده و گفته‌اند روزنامه توقیف شده است.

به نوشته شفاف، تعدادی از نیروهای امنیتی درب ورودی روزنامه ایران را مسدود کردند تا جوانفکر را از روزنامه بیرون نبرند.

این تارنمای نزدیک به اصول‌‌گرایان حکومتی در ایران در گزارش خود نوشته است که گروهی از وابستگان جریان موسوم به انحرافی به پشتیبانی از علی‌اکبر جوانفکر فریاد "حیدر حیدر" سر داده‌اند و درگیری‌هایی نیز بین آن‌ها و نیروهای امنیتی رخ داده است.

بر پایه این گزارش گفته می‌شود برای جلوگیری از بازداشت مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد، دفتر روزنامه ایران در طبقه چهارم آتش زده شده و هواداران وی خواهان حضور محمد حسینی، وزیر ارشاد شده‌اند.

تارنمای نسیم نیز نوشته است: "پرسنل گروه‌ سیاسی روزنامه ایران با سردادن شعارهای «الله اکبر» و «مرگ بر ضد ولایت فقیه» مانع از خروج وی شده‌اند."

منابع خبری نیمه‌رسمی نیز خبر بازداشت علی‌اکبر جوانفکر را منتشر کرده‌اند.

خبرگزاری مهر نوشته است جوانفکر "دقایقی پس از برگزاری نشست خبری با حضور نمایندگان دادستانی تهران در دفتر این مؤسسه بازداشت شد."

خبرگزاری فارس نیز در خبر کوتاه خود نوشته است: "جوانفکر هم‌اکنون در روزنامه ایران است اما مأموران قصد دارند وی را از ساختمان خارج کنند."

فارس می‌افزاید: "برخی از فعالان سیاسی و نمایندگان مجلس از دستگاه قضایی خواسته بودند با اقدامات حاشیه‌ای جوانفکر برخورد کنند."

این در حالی است که حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خبر بازداشت علی‌اکبر جوانفکر را تکذیب کرد.

علی‌اکبر جوانفکر در نشست رسانه‌ای امروز: ما از چه چیزی منحرف شده‌ایم؟ احمدی‌نژاد که پای این انقلاب ایستاده و سابقه ما روشن است

ایرنا نیز در خبر کوتاهی بازداشت جوانفکر را تکذیب کرد.

علی‌اکبر جوانفکر در گفت‌وگوی تلفنی با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در توضیح رویداد‌های امروز گفت: "نیروهای دادستانی در ساختمان گاز اشک‌آور انداختند و سعی در وارد شدن کردند، تعدادی از خبرنگاران روزنامه ایران را بازداشت کردند و با خود بردند و یکی از همکاران من را با شوک الکترونیکی زدند و اکنون وضعیت خوبی ندارد."

به گفته جوانفکر مأموران امنیتی گفته‌اند کاری به رئیس قوه قضائیه و رئیس‌جمهور ندارند و به دستور عمل می‌کنند.

جوانفکر گفت: "آن‌ها ملاحظه شرایط مرا نکردند، من نماینده دولت و مشاور رئیس‌جمهور هستم و دولت یعنی نماینده مردم. آن‌ها باید پاسخگوی این رفتار خود باشند. مرا هر گاه به دادگاه احضار کرده‌اند برای ارائه توضیحات رفته‌ام و اگر این‌بار نیز مرا می‌خواندند این کار را انجام می‌دادم و احتیاجی به این اقدامات نبود."

خبرگزاری ایرنا، شامگاه امروز خبر داد مصیب نعیمی، مدیرمسئول روزنامه ایران آزاد شد اما بیش از ۳۰ نفر از کارکنان و خبرنگاران مؤسسه مطبوعاتی ایران هنوز در بازداشت به سر می‌برند.
 

علی‌اکبر جوانفکر روز گذشته به اتهام "انتشار مطالب خلاف موازین اسلامی در ویژه‌نامه خاتون" به شش ماه حبس و به اتهام "انتشار مطالب و تصاویر خلاف عفت عمومی" در این ویژه‌نامه به شش ماه حبس محکوم شد.

وی همچنین دو روز پیش با روزنامه اعتماد گفت‌وگویی انجام داد و در آن از اصول‌گرایان انتقادهایی کرده بود که بلافاصله روزنامه اعتماد توقیف شد.

علی‌اکبر جوانفکر در نشست رسانه‌ای امروز خود به حکم صادر شده علیه وی و توقیف روزنامه اعتماد اعتراض کرد.

وی با بیان این‌که برخی در پی حذف دیگران از صحنه رقابت و جامعه هستند گفت: "نباید در کشور احساس خفقان به‌وجود آید."

خبرگزاری فارس در گزارش خود از نشست رسانه‌ای جوانفکر نوشته که وی در این نشست گفته است چیزی به نام "جریان انحرافی" وجود ندارد و طرح این مسائل باعث "خوشحالی دشمن" می‌شود.

"جریان انحرافی" اصطلاحی است که اصول‌گرایان حکومتی در مورد نیروهای اطراف محمود احمدی‌نژاد و به‌ویژه جریان فکری اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر احمدی‌نژاد به‌کار می‌برند.

جوانفکر در نشست امروز گفت: "در طول هفت تا هشت ماه اخیر چه کسانی به ما هجوم آوردند و چه‌ها گفتند و در این مدت جریان انحرافی را مطرح کردند."

وی افزود: "ما از چه چیزی منحرف شده‌ایم؟ احمدی‌نژاد که پای این انقلاب ایستاده و سابقه ما روشن است؛ و ما چیزی برای پنهان کردن از مردم نداریم."
 

Share