Share

درحالی‌که ترکیه عملیات نظامی علیه کردهای شمال سوریه در عفرین را آغاز کرده است، ارتش سوریه و شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران با پشتیبانی هوایی روسیه پیشروی در استان ادلب را ادامه می‌دهند و یک فرودگاه نظامی را به کنترل خود درآوردند. گروه‌های شورشی تحت حمایت ترکیه بخش‌هایی از ادلب را در اختیار دارند.

یکی از شورشیان در حال شلیک توپ به سمت مواضع نیروهای سوری در ادلب – ۱۱ ژانویه – عکس: afp

نیروهای وفادار به بشار اسد، رئیس‌جمهور دولت دمشق شنبه ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی‌ماه به فرودگاه استراتژیک نظامی ابوالضهور در ادلب وارد شدند. این نیروگاه پیش از آن در دست جبهه تحریر شام، شاخه سابق القاعده در سوریه با نام «جبهه النصره» قرار داشت.

خبرگزاری «تسنیم»، وابسته به سپاه پاسداران گزارش داده که کنترل بر این فرودگاه پس از درگیری شدید با جبهه تحریر شام و نیز گروه‌های شورشی ترکمن حاصل شده است.

گروه‌های ترکمن مخالف اسد تحت حمایت ترکیه قرار داشتند. پس از آغاز عملیات نیروهای سوری در ادلب در اواخر سال گذشته میلادی و بمباران شدید مناطق تحت کنترل آنها، ترکیه از ایران و روسیه خواست تا مانع ادامه این عملیات شوند.

هرچند عملیات در ادلب متوقف نشد، اما ترکیه عملیات دیگری را با توافق روسیه، یکی از حامیان پیشین کردهای سوریه در عفرین آغاز کرده است.

منابع نزدیک به «یگان‌های مدافع خلق»، شاخه نظامی حزب چپ‌گرای کردهای سوریه با نام «اتحاد دموکراتیک» مدعی شده‌اند که ترکیه و روسیه بر سر ادلب و عفرین دست به معامله زده‌اند.

وب‌سایت خبری «فرات‌نیوز»، نزدیک به حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) در گزارشی ادعا کرده است که هیأت تحریر شام به عنوان بخشی از معامله بین ترکیه و روسیه، فرودگاه ابوالظهور را تخلیه کرده و تحویل نیروهای سوری داده است.

دولت ترکیه حزب چپ‌گرای کردهای سوریه با نام «اتحاد دموکراتیک» و شاخه نظامی آن، «یگان‌های مدافع خلق» (ی پ گ) را وابسته به پ ک ک می‌داند و با پشتبانی هوایی از شبه‌نظامیان «ارتش آزاد سوریه» عملیات نظامی علیه آنها را در عفرین سوریه آغاز کرده است.


در همین زمینه

Share