Share

جرج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا از تحریم همه بانک‌های ایران، از جمله بانک مرکزی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، جرج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا امروز، دوشنبه ۳۰ آبان‌ماه (۲۱ نوامبر) اعلام کرد که تحریم‌های تازه علیه ایران در رابطه با گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعمال خواهد شد.

آزبورن گفت: "از بعد از ظهر دوشنبه تمامی معاملات با بانک‌های ایرانی، از جمله بانک مرکزی متوقف خواهند شد."

این نخستین بار است که بریتانیا معاملات مالی خود با کشوری را به‌طور کامل قطع می‌کند.

جرج آزبورن در بیانیه خود گفته است که برنامه هسته‌ای ایران خطر بزرگی در برابر منافع بریتانیا و دیگر کشورهای منطقه به‌شمار می‌رود.

لندن یکی از مراکز مهم تجاری جهان محسوب می‌شود و آزبورن معتقد است که تحریم‌های تازه ایران را در راه ادامه فعالیت هسته‌ای خود با مشکل روبه‌رو خواهد ساخت.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مهرماه گذشته گفته بود: اعتقاد دارم بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول اصلأ زیر بار تحریم بانک مرکزی نخواهند رفت. حتمأ سازمان ملل و بانک‌های مرکزی دنیا هم زیر بار آن نمی‌روند

وی در بیانیه خود نقش مؤسسه‌های مالی ایران را در توسعه برنامه هسته‌ای این کشور مهم دانسته است.

شورای حکام روز جمعه ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان ۱۳۹۰) در قطعنامه‌ای نسبت به برنامه هسته‌ای ایران ابراز "نگرانی عمیق و فزاینده" کرد. ایران اعلام کرده است این قطعنامه را "نامتوازن، غیرحرفه‌ای، غیرقانونی و سیاسی" می‌داند.

شورای حکام در این قطعنامه از ایران خواسته است تا "سریع‌تر" به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل عمل کند. قطعنامه‌های شورای امنیت از ایران می‌خواهد غنی‌سازی اورانیوم را به حال تعلیق درآورد اما ایران می‌گوید غنی‌سازی اورانیوم را "حق" خود می‌داند و از آن کوتاه نمی‌آید.

این قطعنامه پس از انتشار گزارش دو هفته پیش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس که ایران را به "وجود ابعاد نظامی" در برنامه اتمی‌اش متهم کرده بود، تصویب شد.

روز شنبه ۳۰ مهرماه، محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، گفته بود: "تحریم بانک مرکزی اصلأ نتیجه نمی‌دهد."

وی افزوده بود: "اعتقاد دارم بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول اصلأ زیر بار این نخواهند رفت. حتمأ سازمان ملل و بانک‌های مرکزی دنیا هم زیر بار آن نمی‌روند."

بهمنی با تأکید بر این‌که "بانک مرکزی در تمام دنیا مستقل است و اصلأ جدای از دولت محسوب می‌شود"، گفته بود: "از این بحث سیاسی قطعأ خیلی کشورها تبعیت نمی‌کنند و این یکی از مواردی می‌شود که تحریم آن موفقیت‌آمیز نخواهد بود."

اما صاحب‌نظران اقتصادی بانک مرکزی ایران را مستقل نمی‌دانند و معتقدند تحریم بانک مرکزی بر روی رابطه این بانک با سایر بانک‌های داخلی و همچنین بانک‌های کشورهای دیگر تأثیر خواهد گذاشت.

آن‌ها همچنین معتقدند به دلیل وابسته بودن اقتصاد ایران به صنعت نفت و در آمدهای آن، تحریم بانک مرکزی عرصه را بر جابه‌جایی پول و اعتبار حاصل از فروش نفت به بانک مرکزی تنگ خواهد کرد و ایران برای تأمین کالاهای مورد نیاز خود با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهد شد.

مسعود دانشمند، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، شنبه ۳۰ مهرماه به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: "مسلمأ تحریم بانک مرکزی تبعات بسیار سنگینی برای اقتصاد کشور به‌ویژه در حوزه مبادلات تجاری به همراه خواهد داشت."

وی گفت: "ارز حاصل از فروش نفت به حساب بانک مرکزی واریز می‌شود و از این طریق میان بانک‌های دیگر برای تخصیص به بخش‌های تولید و تجارت توزیع می‌شود و با توجه به این‌که برخی از بانک‌های دولتی کشور در تحریم قرار دارند، ایجاد خلل دیگری در نظام بانکی و تحت الشعاع قرار گرفتن سیستم بانک مرکزی، آسیب‌گذار خواهد بود. ضربه‌ای که شاید برای اقتصاد در حال گذار ما به‌راحتی قابل تحمل نباشد."

 

Share