Share

دولت مصر استعفای خود را به شورای عالی نیروهای مسلح این کشور تقدیم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمد حجازی، سخنگوی دولت مصر شامگاه امروز به خبرگزاری رسمی مصر (منا) گفت دولت استعفا کرده است.

محمد حجازی گفت این تصمیم به دلیل "شرایط دشواری که هم‌اکنون بر کشور حاکم است" گرفته شده است.

سخنگوی دولت مصر گفت دولت عصام شرف تا زمان تصمیم نهایی در این‌باره توسط شورای عالی نیروهای مسلح، به انجام وظایف خود ادامه می‌دهد.

در درگیری‌های نیروهای ارتش و تظاهرکنندگان در میدان تحریر قاهره، تاکنون دست‌کم ۳۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

این تظاهرات از روز جمعه ۱۸ نوامبر آغاز شده و گسترده‌ترین اعتراض پس از کناره‌گیری حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری پیشین مصر از قدرت به‌شمار می‌رود.

ارتش مصر در بیانیه‌ای که شامگاه یکشنبه منتشر کرد ضمن تأکید دوباره بر برگزاری انتخابات ۲۸ نوامبر، از رویدادهای جاری در این کشور اظهار تأسف نمود و از دولت و نیروهای سیاسی خواست تا به خشونت‌ها پایان دهند

انتخابات پارلمانی مصر قرار است ۲۸ نوامبر برگزار شود اما معترضان می‌گویند با پیش‌نویس قانون اساسی که "اختیارات زیادی" به ارتش حتی پس از برقراری دولت غیر نظامی می‌دهد، مخالف هستند.

اتحادیه عرب امروز برای نخستین بار در مورد رویدادهای چند روز اخیر در مصر واکنش نشان داد.

این اتحادیه خواهان حفظ آرامش شد و از سیاستمداران مصر خواست تا برای "تغییرات دمکراتیک" تلاش کنند.

تا شامگاه امروز در میدان تحریر همچنان مأموران به روی مردم گاز اشک‌آور شلیک می‌کردند و معترضان نیز در گروه‌های کوچک با سنگ به آن‌ها پاسخ می‌دادند.

درگیری‌های شدید امروز در اطراف ساختمان وزارت کشور در نزدیکی میدان تحریر که هدف معترضان بود، صورت گرفت.

تظاهرکنندگان خواهان پایان حکومت نظامیان هستند که از زمان سرنگونی حسنی مبارک در ۲۲ بهمن سال گذشته تاکنون سکان کشور را در دست دارند.

معترضان همچنین علیه محمدحسین طنطاوی، رئیس شورای عالی نیروهای مسلح شعار می‌دادند. آن‌ها فریاد می‌زدند: "مارشال اعدام باید گردد."

در تمام طول شب گذشته معترضان به سوی مأموران پلیس سنگ و کوکتل مولوتف پرتاب کردند و پلیس نیز با گلوله‌های مشقی و گاز اشک‌آور به سوی آنان شلیک می‌کرد.

این اعتراضات در شهرهای دیگری چون العریش در سینا، در سوئز و در اسماعیلیه نیز برگزار شد که در شهر اخیر تشییع پیکر جوانی که روز شنبه در تظاهرات اسکندریه کشته شده بود به درگیری با پلیس کشید.

 

درگیری‌های روزهای اخیر در مصر این نگرانی را برانگیخته است که انتخابات آینده نیز با خشونت‌هایی همراه باشد.

ارتش قول داده است که پس از انتخابات ریاست جمهوری در مصر قدرت را به یک حکومت غیر نظامی واگذار کند اما زمان برگزاری این انتخابات هنوز روشن نیست.

ارتش مصر در بیانیه‌ای که شامگاه یکشنبه منتشر کرد ضمن تأکید دوباره بر برگزاری انتخابات ۲۸ نوامبر، از رویدادهای جاری در این کشور اظهار تأسف نمود و از دولت و نیروهای سیاسی خواست تا به خشونت‌ها پایان دهند.
 

Share