Share

سازمان‌های بین‌المللی و قدرت‌های جهانی در کمتر از یک هفته با صدور چندین قطعنامه و برقراری تحریم‌های تازه علیه ایران، فشار را بر این کشور افزایش دادند.

 

در تازه‌ترین تصمیم غرب علیه ایران، روز دوشنبه ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان ۱۳۹۰) بریتانیا بانک مرکزی و موسسات مالی ایران را تحریم و تمام معاملات اقتصادی خود را با این کشور متوقف کرد.

جرج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا اعلام کرد این تصمیم به علت نقش این موسسه‌ها و بانک مرکزی ایران "در توسعه برنامه اتمی نظامی" گرفته شده است.

تحریم‌های تازه علیه ایران پس از انتشار گزارش دو هفته پیش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که ایران را به "وجود ابعاد نظامی" در برنامه اتمی‌اش متهم کرده بود، برقرار شده است.

آمریکا نیز روز دوشنبه ایران را در فهرست "بزرگ‌ترین" حامیان پولشویی قرار داد. ایالات متحده همچنین صنعت پتروشیمی ایران را تحریم کرد.

آمریکا هر چند بانک مرکزی ایران را مورد تحریم قرار نداده است اما تحلیلگران می‌گویند قرار گرفتن جمهوری اسلامی در فهرست کشورهای حامی پولشویی، زمینه را برای تحریم این بانک آماده خواهد کرد.

دوشنبه ۲۱ نوامبر علاوه بر تحریم‌ها، یک قطعنامه نیز از سوی مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد که در آن ایران به دلیل "نقض حقوق بشر" به شدت محکوم شده است. پیش‌نویس این قطعنامه از سوی کانادا پیشنهاد شده بود.

قطعنامه‌ها و تحریم‌های تازه علیه ایران:
۱۸ نوامبر ۲۰۱۱: شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قطعنامه‌ای نسبت به ماهیت برنامه اتمی ابراز نگرانی کرد
۱۹ نوامبر ۲۰۱۱: مجمع عمومی سازمان ملل طرح توطئه ترور سفیر عربستان در آمریکا را که ایران به برنامه‌ریزی آن متهم شده، محکوم کرد.
۲۱ نوامبر۲۰۱۱: بریتانیا بانک مرکزی ایران را تحریم کرد
۲۱ نومبر ۲۰۱۱: آمریکا ایران را در فهرست کشورهای حامی پولشویی قرار داد
۲۱ نوامبر ۲۰۱۱: مجمع عمومی سازمان ملل در قطعنامه‌ای، نقض حقوق بشر در ایران را به شدت محکوم کرد

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران، تصویب این قطعنامه را به شدت محکوم کرد. ایران اتهام "نقض حقوق بشر" را رد می‌کند و موضع‌گیری نهادها و انجمن‌های بین‌المللی را درباره وضع حقوق بشر در این کشور" دخالت در امور داخلی" خود می‌داند.

روز دوشنبه همچنین کانادا خبر داد که تحریم‌های تازه‌ای علیه بخش انرژی ایران اعمال می‌کند.

در همین روز فرانسه نیز اعلام کرد تحریم‌های تازه‌ای علیه نظام بانکی و صنایع نفتی و گازی ایران برقرار می‌کند. فرانسه همچنین از آمریکا، اتحادیه اروپا، کانادا و ژاپن خواسته است که معاملات نفتی خود را با ایران متوقف کنند و بانک مرکزی این کشور را مورد تحریم قرار دهند.

شورای حکام آژانس نیز ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان ۱۳۹۰) در قطعنامه‌ای با ابراز "نگرانی" درباره برنامه اتمی ایران از این کشور خواست تا "سریع‌تر" به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل عمل کند. قطعنامه‌های شورای امنیت از ایران می‌خواهد غنی‌سازی اورانیوم را به حال تعلیق درآورد اما ایران می‌گوید غنی‌سازی اورانیوم را "حق" خود می‌داند و از آن کوتاه نمی‌آید.

روز شنبه ۱۹ نوامبر نیز مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه پیشنهادی عربستان سعودی در محکومیت "طرح ترور" سفیر عربستان سعودی در آمریکا را تصویب کرد. در این قطعنامه از ایران خواسته شده تا افرادی را که در این عملیات دست‌ داشته‌اند، به دادگاه‌ تحویل دهد.

محمد خزاعی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل در واکنش به این قطعنامه گفت: "این متن تنها بر ادعاهای ثابت نشده یک کشور که سابقه دشمنی طولانی با کشور من دارد، تهیه شده و ما آن را به شدت رد می‌کنیم."

آمریکا ۱۹ مهر ۱۳۹۰ اعلام کرد طرح ناموفق ترور سفیر ریاض در واشنگتن، ازسوی "جناح‌های وابسته به حکومت ایران" سازماندهی شده است اما ایران این اتهام را "نمایش سیاسی و رسانه‌ای و بی‌اساس" می‌داند.

منصور ارباب سیر ۵۶ ساله از سوی آمریکا متهم شده که قصد داشته تا با پرداخت ۱/۵ میلیون دلار به "تبهکاران"، آن‌ها را مأمور ترور سفیر عربستان کند و یک رشته بمب‌گذاری نیز در آمریکا انجام دهند.

اما ارباب‌سیر در جلسه مقدماتی دادگاه اتهام دست داشتن در "توطئه ترور" را نپذیرفت و خود را "بی‌گناه" دانست.

آمریکا همچنین می‌گوید سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران این توطئه ترور را هدایت می‌کرده است. این اتهام به شدت از سوی سپاه و مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی رد شده است.

آمریکا علاوه بر ارباب سیر، از "غلام شکوری، عبدالرضا شهلایی، حامد (مصطفی) عبداللهی" اعضای سپاه قدس و قاسم سلیمانی، فرمانده این نهاد نظامی به عنوان دیگر متهمان این پرونده نام برده است.

فشارهای بین‌المللی در حالی در یک هفته گذشته بر ایران به شدت افزایش یافته است که موج تهدیدهای لفظی اسراییل برای حمله به تأسیسات اتمی ایران نیز بالا گرفته است.

مقامات نظامی ایران در واکنش به این تهدیدها اعلام کرده‌اند در صورت هرگونه حمله، "پاسخ محکمی" به آن خواهند داد.

 

Share