Share

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران گفت: "نمایش‌های بسیار مضحکی به اسم حقوق بشر در ادبیات رسمی سازمان ملل وارد شده است."

 

لاریجانی روز دوشنبه ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان ۱۳۹۰) در حاشیه نشست کمیته حقوق بشر سازمان ملل که منجر به صدور قطعنامه علیه ایران شد، به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت: "این قطعنامه مثل قطعنامه‌های مربوط به انرژی هسته‌ای و تروریسم با هدف فشار بر ایران تصویب شده و در واقع موج جدیدی از تخاصماتی است که آمریکا و متحدان غربی‌اش علیه ایران به راه انداخته‌اند."

سازمان‌های بین‌المللی و قدرت‌های جهانی در یک هفته گذشته با صدور چندین قطعنامه و برقراری تحریم‌های تازه علیه ایران، فشار را بر این کشور افزایش داده‌اند. تحریم‌های تازه علیه ایران پس از انتشار گزارش دو هفته پیش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که ایران را به "وجود ابعاد نظامی" در برنامه اتمی‌اش متهم کرده بود، برقرار شده است.

محمدجواد لاریجانی گزارش‌های بان‌ کی مون را درباره ایران تکرار گفته‌های گروه‌های تروریستی و گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی نامیده است

به گفته لاریجانی امروز کسانی از حقوق بشر دفاع می‌کنند که "زشت‌ترین کارنامه‌ها" را در زمینه حقوق بشر دارند.

روز دوشنبه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه‌ای در محکومیت "نقض حقوق بشر" در ایران تصویب کرد. ۸۶ کشور به این قطعنامه رأی مثبت، ۳۲ کشور رأی منفی و ۵۹ کشور نیز به این قعطنامه رأی ممتنع دادند.

محمدجواد لاریجانی گزارش‌های بان‌ کی مون، دبیرکل سازمان ملل را درباره ایران تکرار گفته‌های "گروه‌های تروریستی و گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی" نامید.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران افزود: "آقای بان کی مون نمی‌بایست گزارش خود را از دفتر کلینتون در وایت هاوس می‌گرفت. آنچه ایشان به عنوان گزارش ارائه داد عین گزارش آمریکاست."

وی گفت: "آقای بان کی مون اگر حوصله ندارد، بهتر بود گزارشی ارائه ندهد."
لاریجانی "نگرانی قوی" ایران را در خصوص "ضعف سازمان ملل" در دوره ریاست بان کی مون اعلام کرد.

سازمان‌ها و انجمن‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، ایران را متهم می‌کنند که به "نقض گسترده و مستمر" حقوق بشر می‌پردازد اما ایران این موضع‌گیری نهادها و انجمن‌های بین‌المللی را درباره وضع حقوق بشر در این کشور "دخالت در امور داخلی" خود می‌داند.

 

Share