Share

روسیه کشورهای غربی و کشورهای عربی خاورمیانه را به تحریک مخالفان حکومت سوریه متهم کرد.

 

به گزارش یورونیوز، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: "در حال حاضر با وضعیتی روبه‌رو هستیم که در آن اتحادیه عرب دولت سوریه را به مذاکره و پایان دادن به خشونت فراخوانده و برخی کشورهای منطقه و دولت‌های غربی مخالفان دولت را از گفت‌وگو با دولت منع می‌کنند."

العربیه نیز گزارش داد مقامات سعودی از دمشق خواستند به تعهدات خود در قبال اتحادیه عرب به طور کامل عمل کند.

بر اساس طرح اتحادیه عرب، دولت سوریه باید خشونت را در این کشور متوقف کند، بازداشت‌شدگان را آزاد کند، نیروهای نظامی را از شهرها و مناطق مسکونی خارج سازد، به رسانه‌های مستقل اجازه دهد از واقعیت‌ها در سوریه گزارش تهیه کنند، به نمایندگان اتحادیه عرب اجازه دهد از همه مناطق سوریه دیدار کنند و با نظارت اتحادیه عرب با مخالفان گفت‌وگو کند.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه: در حال حاضر با وضعیتی روبه‌رو هستیم که در آن اتحادیه عرب دولت سوریه را به مذاکره و پایان دادن به خشونت فراخوانده و برخی کشورهای منطقه و دولت‌های غربی مخالفان دولت را از گفت‌وگو با دولت منع می‌کنند

دولت سوریه در ابتدا اعلام کرد این طرح را می‌پذیرد اما یک روز پس از پذیرش این طرح، خشونت‌ها ادامه یافت و شماری از مخالفان به دست نیروهای امنیتی این کشور کشته شدند.

با ادامه خشونت‌ها در سوریه، اتحادیه عرب اتحادیه عضویت سوریه را به دلیل "عدم پایبندی این رژیم به طرح پیشنهاد این اتحادیه" تعلیق کرد.

اتحادیه عرب علاوه بر تعلیق سوریه در این سازمان، خواهان اعمال تحریم‌های اقتصادی و سیاسی علیه دولت این کشور شده است. اتحادیه عرب همچنین در تصمیمی غیرالزام‌آور خواهان فراخواندن سفرای کشورهای عربی از دمشق شد.

از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون اعتراضات مخالفان حکومت بشار اسد در سوریه ادامه دارد. برپایه آمار سازمان ملل متحد، اعتراضات مردمی در سوریه از آغاز آن در ماه مارس گذشته تاکنون بیش از سه هزار و ۵۰۰ کشته به‌جا گذاشته است.

کشورهای غربی می‌گویند فشارهای بین‌المللی بر حکومت سوریه باید افزایش پیدا کند اما بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه چند روز پیش به روزنامه ساندی تایمز گفت سوریه در برابر فشارهای بین‌المللی "سر خم نمی‌کند" و برای برقراری "قانون و نظم" با "باندهای مسلح" مقابله می‌کند.

دولت سوریه پیشتر نیز مخالفان را "گروه‌های تبهکار" خوانده بود. اما فعالان سوری می‌گویند خواهان کناره‌گیری اسد از قدرت و برقراری دموکراسی در این کشور هستند.

 

Share