Share

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (‌ناتو) می‌گوید حضور نیروهای خارجی در افغانستان تهدیدی برعلیه هیچ یک از کشورهای همسایه افغانستان نیست و این کشورها نباید در این زمینه نگران باشند.

دومینیک میدلی،‌ سخنگوی غیرنظامی ناتو در افغانستان، امروز، سه‌شنبه یکم آذرماه در یک نشست رسانه‌ای در کابل گفت که همسایگان افغانستان از نیروهای ناتو که به درخواست افغانستان و تصمیم شورای امنیت سازمان ملل در این کشور حضور دارند نباید ترسی داشته باشند.

وی گفت: "بیشتر ۴۹ کشوری که در افغانستان نیرو مستقر کرده‌اند با کشورهای همسایه افغانستان روابط خوبی دارند."

ژنرال کارستن جکوبسن،‌ سخنگوی نظامی ناتو نیز که در این نشست حضور داشت گفت که نیروهای خارجی پس از سال ۲۰۱۴ نیز در افغانستان حضور خواهند داشت اما بعد از آن این نیروها نقش آموزشی، حمایتی و مشورتی در افغانستان را برعهده خواهند داشت.

ژنرال کارستن جکوبسن،‌ سخنگوی نظامی ناتو: نیروهای خارجی پس از سال ۲۰۱۴ نیز در افغانستان حضور خواهند داشت اما بعد از آن این نیروها نقش آموزشی، حمایتی و مشورتی در افغانستان را برعهده خواهند داشت

برپایه توافق دولت افغانستان و ناتو؛ نظامیان خارجی تا پایان سال ۲۰۱۴ به‌طور تدریجی از افغانستان خارج و مسئولیت تأمین امنیت افغانستان به نیروهای امنیتی این کشور واگذار خواهد شد.

اما افغانستان ضمن تأکید بر عملی شدن این توافق اعلام کرده است که با شماری از کشورهای غربی از جمله آمریکا، بریتانیا و فرانسه به‌منظور بستن پیمان استراتژیک در حال گفت‌وگو است.

سه روز پیش لویه جرگه (نشست بزرگ سنتی) ‌افغانستان که با شرکت حدود دو هزار تن از نمایندگان مردم افغانستان در کابل برگزار شد با عقد پیمان استراتژیک با آمریکا که براساس آن آمریکا اجازه خواهد یافت پایگاه‌های نظامی در افغانستان ایجاد کند، موافقت کرد.

روز گذشته اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد چندین نفر که قصد داشتند برگزاری این نشست را برهم بزنند بازداشت کرده است.

این اداره تأکید کرد که افزون بر شماری از عناصر داخلی،‌ شماری از گروه‌های تروریستی و سازمان‌های اطلاعاتی‌ کشورهای همسایه نیز قصد داشتند نشست لویه جرگه را که به‌خاطر مشورت با دولت افغانستان در مورد پیمان استراتژیک با آمریکا و روند صلح با طالبان برگزار شده بود، برهم بزنند.

ایران و پاکستان تاکنون به‌طور صریح مخالفت خود را با ادامه حضور نظامیان خارجی به‌ویژه آمریکا ابراز داشته‌اند.

روسیه نیز به‌عنوان قدرت منطقه‌ای در حالی که خود در شماری از کشورهای آسیای میانه از جمله تاجیکستان، همسایه افغانستان نیروی نظامی دارد از آمریکا خواسته است در مورد ایجاد پایگاه‌های نظامی در این کشور توضیح دهد.

سرگئی لاوروف،‌ روز دوشنبه در مسکو گفت که با وجود این که تصمیم در این زمینه از لحاظ قانونی مربوط به دولت افغانستان و آمریکا است اما باید در این راستا منافع کشورهای منطقه نیز در نظر گرفته شود.
 

Share