Share

یک ورزشکار زن در خیابان مورد حمله قرار می‌گیرد، دیگری را آموزش و پرورش تحقیر می‌کند و آن یکی در انزوا از دنیا می‌رود در حالی که مسئولان ورزشی حتی فوتبالیست بودن او را تکذیب می‌کنند. یک عضو شورای شهر تهران از عملکرد رسانه‌ها در برخورد با اتفاقات اخیر برای زنان ورزشکار انتقاد کرده و گفته زنان شهروندان درجه دو نیستند.

آتنا محمدی، دروازه بان تیم ملوان هفته قبل به علت ایست قلبی درگذشت

شهربانو امانی، در تذکر پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران به گزارش‌های رسانه‌ها درباره زنان ورزشکار اشاره کرده و تذکر داده که زنان شهروندان درجه دو نیستند و نباید رسانه‌ها به گونه‌ای کار کنند که تصور کنیم حتی یک صدم هم به زنان توجه نمی‌شود.

او همچنین با اشاره به مرگ آتنا محمدی فوتبالیست جوان تیم ملوان، از نحوه ورود رسانه‌ها و مسئولین به این موضوع انتقاد کرده است. آتنا محمدی، دروازه‌بان تیم منحل شده ملوان بود که در ۲۴ سالگی به علت ایست قلبی درگذشت اما رئیس سازمان لیگ بانوان در مورد او گفت: «طبق اسناد، آتنا محمدی به هیچ عنوان قراردادی با ملوانی ها نبسته که مدارکش در فدراسیون به ثبت رسیده باشد. شاید به عنوان بازیکن آزاد کنار ملوان تمرین می‌کرده. اگر قرارداد بسته بود، در سازمان لیگ پرونده پزشکی داشت.»

 شهربانو امانی همچنین به گفته‌های مهشید اشتری، دختر ورزشکار پینگ پنگ باز اشاره کرده و گفته: «قبلا می‌گفتند دختر درس می‌خواهد چه کار، باید شوهر کند اما حالا می‌گویند دختر ورزش چه می‌خواهد؟»

مهشید اشتری بازیکن تیم ملی پینگ‌پنگ چند روز قبل گفته بود که در آموزش و پرورش به او گفته‌ شده «دختر باید درس بخواند و ورزش نکند.»

اشتری در دوران امتحانات خردادماه عازم آلمان شده بود تا در مسابقات جهانی پینگ‌پنگ شرکت کند، اما آموزش و پرورش امتیازی برای موفقیت‌های او در نظر نگرفته و در نهایت او در یک درس مردوود شده است. این مساله باعث شده که اوکه سه ماه مدرسه نرود و وقتی پیگیر کارهایش شده به او گفته‌اند که ورزش را کنار بگذارد و سر درست بنشیند.

شهربانو امانی همچنین به مورد متین معززی، دوچرخه سوار ایرانی اشاره کرده که از سوی افرادی مورد حمله قرار گرفته است. امانی گفته: «باید دختران در جامعه حضور داشته باشند و اگر می‌بینید که برخی رفتارها در جامعه کاهش یافته به دلیل حضور زنان است.»

بر اساس گزارشی که اواخر دی ماه منتشر شد، متین معززی، قهرمان اسکیت سرعت زنان ایران در حال دوچرخه سواری از سوی یک موتورسوار مورد حمله قرار می‌گیرد و فرد ناشناس  او  را با لگد پرتاب می‌کند.

سایت «قم اسپورت» هم مدتی پیش گزارش داده بود که بعد از ظهر یکشنبه، ۱۸ دی در خیابان خاکفرج قم، یک موتور سوار به صورت عمد از پشت با یک دختر دوچرخه سوار تصادف کرده و آن دختر تعادل خود را از دست داده و از ناحیه صورت و سر به شدت آسیب دیده است.

عدم حمایت از ورزشکاران زن، عدم پوشش اخبار ورزش زنان در رسانه‌ها، محدودیت‌های قانونی و خانوادگی برای ورزش زنان، ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها و پوشش دست و پا گیر زنان ورزشکار، تنها بخشی از مشکلات ورزش حرفه‌ای زنان در ایران است.

دومینوی مقاومت و تغییر در ورزش زنان

ورزش زنان در ایران: از تبعیض تا توانمند شدن 

Share