Share

گزارشگران بدون مرز می‌گوید روزنامه اعتماد قربانی جنگ قدرت در حاکمیت جمهوری اسلامی ایران شده است.

 

این انجمن بین‌المللی مدافع آزادی رسانه‌ها در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه اول آذر ۱۳۹۰ منتشر کرده است، حمله به دفتر روزنامه ایران و توقیف روزنامه اعتماد را محکوم کرده است.

روزنامه اعتماد روز شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۰ از سوی دادستانی تهران به اتهام "نشر اکاذیب و توهین به مسئولان نظام" توقیف شد.

الیاس حضرتی، مدیرمسئول روزنامه اعتماد گفته است چاپ سخنان محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه درباره وضعیت میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالفان که از بهمن ۱۳۸۹ در "حصر خانگی" هستند، یکی از دلایل توقیف "دو ماهه" اعتماد بوده است.

گزارشگران بدون مرز: روزنامه‌ها و روزنامه‌نگاران مستقل ایران، قربانیان واقعی جنگ قدرت در جمهوری اسلامی هستند

مدیرمسئول اعتماد دلیل دیگر توقیف این روزنامه را مصاحبه علی‌اکبر جوانفکر، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و مشاور مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران اعلام کرده است.

جوانفکر در مصاحبه با اعتماد به شدت از اصولگرایان سنتی، مجلس و دادستانی انتقاد کرده بود.

گزارشگران بدون مرز می‌گوید‌: "تنها جرم اعتماد این است که گفته‌های مشاور رئیس‌جمهور کشور را در انتقاد از مسئولان و همکاران خود منتشر کرده است. مدیر عامل خبرگزاری رسمی کشور و مشاور رئیس‌جمهور، همکاران سابق خود را به شکنجه و بدرفتاری با زندانیان متهم می‌کند اما یک نشریه اصلاح‌طلب مجازات می‌شود."

روز دوشنبه ۳۰ آبان به دنبال برگزاری نشست خبری جوانفکر در روزنامه ایران، مأموران دادستانی برای بازداشت او به دفتر این روزنامه رفتند که به دلیل مقاومت روزنامه‌نگاران، مأموران دست به خشونت زدند اما در نهایت با دخالت محمود احمدی‌نژاد، جوانفکر بازداشت نشد.

اما مصیب نعیمی، مدیر روزنامه ایران و شماری دیگری از روزنامه‌نگاران که تعداد آن ۴۰ نفر اعلام شده، بازداشت شدند. نعیمی و ۳۰ روزنامه‌نگار ساعتی بعد آزاد شدند اما بقیه روزنامه‌نگاران هنوز در بازداشت هستند.

روزنامه اعتماد پیش از این نیز در سال ۸۸ این روزنامه توسط هیأت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توقیف شده بود. این روزنامه خرداد ۱۳۹۰ انتشار دوباره خود را از سر گرفت.

به گفته گزارشگران بدون مرز "روزنامه‌ها و روزنامه‌نگاران مستقل ایران، قربانیان واقعی جنگ قدرت در جمهوری اسلامی هستند."

 

Share