Share

روسیه اعلام کرد تحریم‌های تازه علیه ایران، "غیرقابل قبول و مغایر با قوانین بین‌المللی" است.

 به گزارش ریانووستی، وزارت خارجه روسیه یکم آذر ۱۳۹۰ در بیانیه‌ای گفت: "با توجه به پیشرفت اوضاع در اطراف برنامه هسته‌ای ایران، چنین کارهایی (تحریم‌ها) گفت‌وگوی سازنده با تهران را بسیار دشوار می‌کند."

آمریکا و بریتانیا از روز دوشنبه ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان ۱۳۹۰) تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران برقرار کردند.

بریتانیا بانک مرکزی و مؤسسات مالی ایران را تحریم و تمام معاملات اقتصادی خود را با این کشور متوقف کرد. جرج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا اعلام کرد این تصمیم به علت نقش این مؤسسه‌ها و بانک مرکزی ایران "در توسعه برنامه اتمی نظامی" گرفته شده است.

آمریکا نیز روز دوشنبه ایران را در فهرست "بزرگ‌ترین" حامیان پول‌شویی قرار داد. ایالات متحده همچنین صنعت پتروشیمی ایران را تحریم کرد.

وزارت خارجه روسیه: تشدید تحریم‌ها که برای برخی از شرکای ما تقریباً به یگانه هدف تبدیل شده، به ترغیب ایران برای نشستن در پشت میز مذاکرات کمکی نخواهد کرد

تحریم‌های تازه علیه ایران پس از انتشار گزارش دو هفته پیش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که ایران را به "وجود ابعاد نظامی" در برنامه اتمی‌اش متهم کرده بود، برقرار شده است.

وزارت خارجه روسیه افزوده است: "تشدید تحریم‌ها که برای برخی از شرکای ما تقریباً به یگانه هدف تبدیل شده، به ترغیب ایران برای نشستن در پشت میز مذاکرات کمکی نخواهد کرد."

به گفته روسیه "از مدت‌ها پیش، گسترش دائمی تحریم‌ها علیه ایران از چارچوب حل مسایل منع اشاعه هسته‌ای خارج شده است."

چندی پیش نیز سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته بود تحریم‌ها علیه ایران "تأثیرگذار نیست."
به گفته وی روسیه معتقد است مسأله هسته‌ای ایران باید از راه دیپلماتیک و در چارچوب گروه ۱+۵ حل شود.

گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین به اضافه آلمان) از سال ۲۰۰۳ میلادی (۱۳۸۲) به همراه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان آن است که ایران کارهای مربوط به غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند اما ایران این خواسته را نپذیرفته است.

تاکنون ایران و گروه ۱+۵ چند دور مذاکرات برگزار کرده‌اند اما این گفت‌وگوها بدون نتیجه مشخصی پایان یافته است.

با شکست گفت‌وگوهای هسته‌ای غرب با ایران و تصمیم جمهوری اسلامی برای غنی‌سازی اورانیوم، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرونده ایران را در سال ۱۳۸۶ به شورای امنیت سازمان ملل فرستاد.

شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ تاکنون چهار بار ایران را تحریم کرده است.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، تحریم‌های تازه آمریکا و بریتانیا را "بی‌نتیجه" نامیده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا در یک سال اخیر تحریم‌های یک‌جانبه دیگری نیز علیه ایران اعمال کرده‌اند. با این حال ایران می‌گوید با وجود این تحریم‌ها از برنامه اتمی خود عقب‌نشینی نمی‌کند.

 

Share