Share

روزنامه نیویورک تایمز می‌گوید پس از بازداشت علی‌اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی رئیس‌جمهور ایران، محمود احمدی‌نژاد تهدید کرده است: "اگر جوانفکر را آزاد نکنید، خودم به آنجا (دفتر روزنامه ایران) می‌آیم و او را را آزاد می‌کنم."

روز دوشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۰ به دنبال برگزاری نشست خبری جوانفکر در روزنامه ایران، مأموران دادستانی برای بازداشت او به دفتر این روزنامه رفتند که به دلیل مقاومت روزنامه‌نگاران، مأموران دست به خشونت زدند اما در نهایت با دخالت محمود احمدی‌نژاد، جوانفکر بازداشت نشد.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز "رقابت سخت بین احمدی‌نژاد و مخالفان قدرتمند او در حکومت ایران دلیل اقدام نیروهای امنیتی برای بازداشت جوانفکر بوده است."

این روزنامه از ماجرای بازداشت ناموفق مشاور احمدی‌نژاد به عنوان تازه‌ترین چالش بین او و محافظه‌کارانی نام برده که همکاران رئیس‌جمهور ایران را "جریان انحرافی" می‌دانند.

اصول‌گرایان مخالف دولت احمدی‌نژاد از اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهوری و همفکرانش به عنوان "جریان انحرافی" که هدفش "تضعیف ولایت فقیه و اسلام" است، نام می‌برند.

نیویورک تایمز: جنگ قدرت میان احمدی‌نژاد و محافظه کاران مذهبی در ماه آوریل ۲۰۱۱ (فروردین ۱۳۹۰) هنگامی که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دستور داد وزیر اطلاعات دولت ایران که از کار برکنار شده بود، به سر کار برگردد، بالا گرفت

علی‌اکبر جوانفکر در این‌باره به روزنامه اعتماد گفته است: "ما از این دوستانمان (اصول‌گرایان) منحرفیم، از باورها و رفتارها و برداشت‌های آن‌ها منحرفیم. ما آن‌ها را قبول نداریم. رفتار و منش آن‌ها را قبول نداریم و از آن‌ها منحرفیم، این‌ها درست است و اگر منظورشان از جریان انحرافی، انحراف از باورهای خودشان باشد، تأیید می‌کنیم."

اعتماد پس از چاپ این مصاحبه از سوی دادستانی تهران توقیف شد. گزارشگران بدون مرز می‌گوید روزنامه اعتماد قربانی جنگ قدرت در حاکمیت جمهوری اسلامی ایران شده است.

نیویورک تایمز نوشته است: "جنگ قدرت میان احمدی‌نژاد و محافظه‌کاران مذهبی در ماه آوریل ۲۰۱۱ (فروردین ۱۳۹۰) هنگامی که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دستور داد وزیر اطلاعات دولت ایران که از کار برکنار شده بود، به سر کار برگردد، بالا گرفت."

ماجرای برکناری حیدر مصلحی و بازگشت دوباره وی به وزارت اطلاعات باعث شد احمدی‌نژاد ۱۱ روز از رفتن به جلسه هیأت دولت خودداری کند.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران پس از آن‌که مأموران موفق نشدند مشاور مطبوعاتی احمدی‌نژاد را بازداشت کنند، گفت: "علی‌اکبر جوانفکر در قبال دستور قضایی و اقدام مأمورین مقاومت کرده و با تماس‌های تلفنی و حضور در جمع کارکنان مؤسسه موجب تحریک کارکنان و ایجاد اخلال و بی‌نظمی در روند کاری روزنامه شد که پس از این حوادث حسب دستور دادستان، مأمورین محل را ترک کردند."

اما در مقابل مجتبی مژده شفق، رئیس اداره حقوقی و بازرسی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است: "جوانفکر برخلاف اظهارات دادستان، نه تنها در جمع کارکنان مؤسسه حاضر نگردیده و موجب تحریک آنان نشده،‌ بلکه آمادگی خود را برای همراهی با نمایندگان دادستانی اعلام کرد."

وی افزوده است: "با دستور نمایندگان دادستان، نیروی انتظامی و پلیس امنیت با استفاده از گاز اشک‌آور و باتوم و برخورد قهرآمیز حدود ۳۵ نفر از کارکنان و خبرنگاران روزنامه را بازداشت کردند."

مرتضی تمدن، استاندار تهران و رئیس شورای تأمین تهران (شورای امنیتی) نیز گفت: "با متخلفان و حمله‌کنندگان به روزنامه ایران برخورد قطعی و قانونی خواهد شد."

 

Share