Share

بنیاد مسکن اعلام کرده که میزان خسارت‌ها در زلزله کرمانشاه بسیار بیشتر از آن چیزی است که دولت پیش‌بینی کرده بود. به گفته رئیس بنیاد مسکن رقم خسارت‌ها تا حدود دو برابر افزایش پیدا کرده است.


تصاویری از تخریب واحدهای مسکونی مهر در سرپل ذهاب و قصرشیرین

۲۱ آبان ۹۶ در حوالی ازگله در استان کرمانشاه زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷٫۳ ریشتر رخ داد. در اثر این زلزله ۵۷۴ نفر جان خود را از دست دادند و ۹٬۳۸۸ نفر نیز زخمی و حدود ۷۰٬۰۰۰ نفر بی‌خانمان شدند. علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن در نشست خبری سه‌شنبه ۳ بهمن در تهران گفته است که میزان خسارت‌ها بسیار بیش از پیش‌بینی‌های دولت بوده است:

«برآورد اولیه ۷۰۰ میلیارد تومان وام و ۲۸۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض به زلزله‌زدگان بود ولی هم‌اکنون این رقم تا حدود دو برابر افزایش یافته است. برای بازسازی اماکن مسکونی به حدود ۲۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و ۵۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض نیاز داریم.»

عزیزالله مهدیان، معاون رئیس بنیاد مسکن نیز در نشست خبری یاد شده تعداد واحدهای مسکونی خسارت‌دیده را ۱۰۰ هزار واحد اعلام کرده است:

«با توجه به اتمام کارشناسی واحدها در کرمانشاه حدود ۱۰۰ هزار واحد خسارت دیده داریم که از این تعداد ۴۰ هزار و ۵۴۵ واحد تخریبی و ۵۹ هزار و ۱۱۵ واحد تعمیری هستند.»

مهدیان همچنین اعلام کرد که در سرپل‌ذهاب بیش از ۵۵۰۰ واحد مسکونی تخریب شده و به این ترتیب ساکنان این شهر بیشترین میزان خسارت را متحمل شده‌اند.

در سرپل‌ذهاب ۹۰ درصد واحدهای مسکن مهر تخریب شده بودند. این امر ایمنی واحدهای مسکن مهر را به چالش کشید، اما حتی بحث درباره این موضوع در صحن مجلس هم به جایی نرسید و این پرونده تا اطلاع ثانوی بسته شد.

بیشتر بخوانید:

مسکن مهر روی گسل زلزله

 

Share