Share

در جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار، واقع در شرق افغانستان، در پی یک انفجار چند مهاجم به دفتر صندوق نجات کودکان، نهاد غیردولتی بریتانیایی، حمله کردند. دست‌کم دو نفر کشته شدند.

حمله تروریستی به ساختمان صندوق نجات کودکان در جلال‌آباد افغانستان

حمله تروریستی به ساختمان صندوق نجات کودکان در جلال‌آباد افغانستان

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، این حمله حدود ساعت ۹ صبح چهارشنبه ۲۴ ژانویه / ۴ بهمن در ناحیه سه‌شهر جلال‌آباد رخ داد.

در این حمله دست‌کم ۱۱ نفر نیز زخمی شدند. ابتدا یک خودروی بمب‌گذاری‌شده در خیابانِ روبه‌روی ساختمانی که دفتر صندوق نجات کودکان در آن قرار داشت، منفجر شد و سپس چندین مهاجم به درون ساختمان حمله کردند.

حدود یک ساعت بعد از آغاز حمله، یکی از افراد درون ساختمان از طریق شبکه «واتس اَپ» درخواست کمک کرد. او به دوست خود نوشت: «من زنده‌ام، برای من دعا کنید. من صدای دو مهاجم را که در طبقه دوم هستند می‌شنوم. آن‌ها به دنبال ما هستند. نیروهای امنیتی را صدا بزنید.»

به‌گفته عطاالله خوگیانی، سخنگوی دولت محلی ننگرهار «یک مهاجم انتحاری با خودروی بمب‌گذاری شده خود را در مقابل ساختمان صندوق نجات کودکان منفجر کرد و سپس یک گروه از افراد مسلح وارد ساختمان شدند. ۱۱ نفر زخمی به بیمارستان جلال‌آباد منتقل شدند.»

گروه «دولت اسلامی» (داعش) مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است. پیش از آن، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توئیتر نوشته‌ بود که آن‌ها مسئول این عملیات نیستند: «ما مجاهدین در حمله جلال‌آباد دخالتی نداریم.»

دو مهاجم به دفتر صندوق نجات کودکان در حمله پلیس از پای در آمدند.

محمد امین، یکی از شاهدان عینی که موفق شد از پنجره بگریزد اما در جریان فرار زخمی شد و به بیمارستان منتقل گردید، گفت: «من صدای انفجار مهیبی را شنیدم. به‌نظر انفجارِ یک خودرو بود. وقتی خود را پنهان کردیم مردی را دیدم که با آرپی‌چی به سمت درِ اصلی ساختمان شلیک کرد تا بتوانند وارد آن شوند.»

یک شاهد عینی دیگر از کارکنان این نهاد تأیید کرد که تیراندازی همچنان ادامه داشت: «من صدای تیراندازی را که از داخل ساختمان به گوش می‌رسید شنیدم.»

در افغانستان این نوع حمله به مراکز دولتی و دفاتر نهادها متداول است. ابتدا با یک انفجار انتحاری آغاز می‌کنند و سپس چندین نفر به ساختمان مورد نظر حمله می‌کنند.

دو خودرو که یکی از آن‌ها به‌نظر می‌رسد متعلق به صندوق نجات کودکان است آتش گرفتند و دود سیاه غلیظی از آن‌ها برفراز این منطقه بلند شده بود.

این حمله تنها پس از گذشت چهار روز از حمله به یک هتل بزرگ در کابل صورت می‌گیرد. حمله به هتل بیش از ۲۰ نفر کشته برجای گذاشت که ۱۴ نفر آن‌ها خارجی بودند. مسئولیت این حمله را طالبان برعهده گرفت.

یک منبع امنیتی غربی در جلال‌آباد به خبرگزاری فرانسه گفته است که در روزهای اخیر «تهدیدهای بسیاری» صورت گرفته است، اما به‌گفته او این تهدیدها به‌طور خاص خارجی‌ها را هدف قرار نمی‌دهند.

جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار در مرز پاکستان، بارها توسط طالبان و گروه «دولت اسلامی» (داعش) مورد حمله قرار گرفته است.

آخرین حمله در این شهر ۳۱ دسامبر سال گذشته (۱۰ دی) رخ داد که در آن ۱۸ نفر کشته شدند. قربانیان که در یک مراسم تشییع جنازه شرکت کرده بودند توسط موتورسیکلت بمب‌گذاری‌شده کشته شدند. مسئولیت این حمله را کسی برعهده نگرفت اما گروه طالبان گفت که دخالتی در آن نداشته است.

صندوق نجات کودکان از سال ۱۹۷۶ در کابل حضور دارد. این نهاد غیردولتی به‌ویژه برای کمک به کودکان کار در افغانستان فعالیت می‌کند و شبکه گسترده‌ای در این کشور دارد.

بیشتر بخوانید:

طالبان مسئولیت حمله به هتل اینترکانتیننتال کابل را پذیرفت

Share