Share

به‌رغم مخالفت مدافعان حقوق پناهجویان، دولت آلمان یک گروه دیگر از پناهجویان افغانستانی در این کشور را اخراج کرد. در سه سال گذشته آلمان درخواست پناهندگی ۸۲ هزار افغانستانی را رد کرده است.

تجمع مدافعان حقوق بشر و حقوق پناهجویان در فرودگاه دوسلدورف در اعتراض به بازگرداندن پناهجویان افغانستانی

تجمع مدافعان حقوق بشر و حقوق پناهجویان در فرودگاه دوسلدورف در اعتراض به بازگرداندن پناهجویان افغانستانی

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، هواپیمای حامل ۱۹ پناهجوی افغانستانی، از جمله ۸ نفر از ایالت باواریا (بایرن) آلمان در فرودگاه کابل به زمین نشست.

این پناهجویان سه‌شنبه شب ۲۳ ژانویه / ۳ بهمن از دوسلدورف به مقصد کابل پرواز کردند.

به‌گزارش رسانه‌های آلمان قرار بود ۷۰ تا ۸۰ پناهجوی افغانستانی بازگردانده شوند اما به‌دلیل بیماری و یا اعلام اعتراض در آخرین دقایق تعداد کمتری با هواپیما به کابل فرستاده شدند.

روز سه‌شنبه در فرودگاه دوسلدورف شماری از مدافعان حقوق بشر و حقوق پناهجویان در اعتراض به بازگرداندن پناهجویان افغانستانی به کشورشان دست به تجمع اعتراضی زدند. آن‌ها معتقدند از آن‌جا که افغانستان کشور امنی نیست و در آن مدام اقدامات تروریستی صورت می‌گیرد نباید این پناهجویان را بازگرداند زیرا جان‌شان به خطر می‌افتد.

در یک سال گذشته تنها در کابل، پایتخت افغانستان بیش از ۵۰۰ نفر در حملات تروریستی کشته شدند.

با این حال مقام‌های آلمان می‌گویند در حال حاضر، فقط مجرمان، به اصطلاح  «افراد خطرناک» و افرادی که در مورد هویت خود واقعیت را نگفته‌اند، به افغانستان بازگردانده می‌شوند.

به‌گزارش رسانه‌های آلمان، اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی این کشور گفته است که از سال ۲۰۱۵ تا آغاز سال جاری میلادی ۸۲ هزار و ۳۵۸ درخواست پناهندگی از سوی پناهجویان افغانستانی رد شده است. روزنامه «دی ولت» نوشته است که ۱۵ هزار و ۲۹۰ مورد دیگر به‌دلیل روند قضائی، از جمله این‌که درخواست‌ها رد شده و یا فرد مورد نظر به کشور دیگری رفته است، متوقف شده‌اند.

همچنین شمار پناهجویان افغانستانی که خواهان ترک داوطلبانه آلمان بودند نیز کاهش یافته است. اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان می‌گوید در سال ۲۰۱۷ در مجموع ۱۱۲۶ شهروند افغانستانی داوطلبانه درخواست بازگشت داده‌اند. در سال ۲۰۱۶ این تعداد ۳۳۰۰ نفر بود. کسانی که داوطلبانه به کشور خود بازگشتند فقط افرادی که درخواست پناهندگی آن‌ها رد شده بود، نبودند و در میان آن‌ها کسانی که قانونی، برای کار و یا با ویزای توریستی وارد آلمان شده بودند نیز دیده می‌شدند.

در این میان شمار افغانستانی‌هایی که باید آلمان را ترک کنند از ۱۱ هزار و ۸۸۷ نفر در پایان سال ۲۰۱۶ به ۱۴ هزار و ۴۱۶ نفر در پایان سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است. از این تعداد به ۱۰ هزار و ۲۵۷ نفر اجازه موقت اقامت داده شده زیرا به‌رغم اعتبار تعهد به ترک کشورِ این افراد، بازگشت آن‌ها، به دلیل هویت نامشخص و یا بیماری، در آینده قابل پیش‌بینی امکان‌پذیر نیست.

از ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ تاکنون، بیش از ۱۵۰ پناهجوی افغانستانی به‌وسیله هواپیما به کشورشان بازگردانده شده‌اند که بیشتر آن‌ها به‌گفته دولت آلمان از مجرمان بوده‌اند.

بیشتر بخوانید:

انتقاد عفو بین‌الملل از بازگرداندن پناهجویان افغان به کشورشان

Share