Share

دستیار و مشاور عالی علی خامنه‌ای می‌گوید جمهوری اسلامی برای مقابله با نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در خاورمیانه در صدد ائتلاف‌سازی نظامی‌ با پاکستان و عراق است.  سه سال پیش رهبر جمهوری اسلامی از روی تخت بیمارستان گفته بود ائتلاف نظامی آمریکا «پوچ» است.

رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی علی خامنه‌ای

دستیار و مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی در یک برنامه تلویزیونی که ۲ بهمن پخش شد از تلاش جمهوری اسلامی برای تشکیل یک ائتلاف نظامی در منطقه خاورمیانه برای مقابله با ایالات متحده آمریکا خبر داد. در خبری که چهارشنبه ۴ بهمن در خبرگزاری‌های داخلی منتشر شده، رحیم صفوی در این برنامه گفته است:

«آمریکا در منطقه غرب آسیا به دنبال حفظ کانون‌های مناقشه و دامن زدن به آنها است و با ادامه تشنج‌ها اهداف سیاسی، اقتصادی و نظامی خود را پیگیری می‌کند. با ائتلاف‌سازی منطقه‌ای می‌توان در مقابل ائتلاف آمریکا که به دنبال ایجاد تشنج است، ایستادگی کرد. آمریکا به دنبال رقابت بزرگ استراتژیک با روسیه، چین و حتی با هندی‌هاست.»

او همچنین اعلام کرده که جمهوری اسلامی در تلاش است با پاکستان و عراق یک ائتلاف نظامی در خاورمیانه ایجاد کند:

«ایران درصدد است تا با هوشمندی کامل در مقابل ائتلاف آمریکا ائتلاف‌سازی کند، باید بتوان به سمت ائتلاف با پاکستان و عراق بر ضد تشنج و تروریست پیش رفت.»

به گفته مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی در عراق ۲۰ تیپ از نیروهای شبه‌‌نظامی شیعه موسوم به حشد شعبی فعالیت می‌کنند.

سپتامبر سه سال پیش جان کری، وزیر خارجه آمریکا در دولت اوباما از تشکیل یک ائتلاف نظامی با مشارکت ۱۰ کشور جهان برای مقابله با داعش خبر داده بود. در آن زمان علی خامنه‌ای که برای عمل پروستات مدتی در بیمارستان بستری بود، زمان ترک بیمارستان در مصاحبه‌ای گفت اخبار مربوط به مقابله آمریکا با داعش موجب تفریح او در ایام نقاهت بودند. علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران هم در تأئید سخنان رهبر جمهوری اسلامی گفته بود که ائتلاف نظامی در خاورمیانه تلاشی از سر ناامیدی است.

بیشتر بخوانید:

فرمانده سپاه ائتلاف علیه داعش را یک «شو» خواند

Share