Share

حمیدرضا مقدم‌فر، معاون فرهنگی سپاه پاسداران ایران گفته است در جریان بررسی پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، "برای دو نفر از عاملان اصلی اختلاس حکم اعدام و برای دو نفر دیگر حبس ابد در نظر گرفته شده است."

 

به گزارش خبرگزاری فارس، مقدم‌فر شامگاه چهارشنبه دوم آذر ۱۳۹۰ در دانشگاه اراک گفت: "عده‌ای در داخل و خارج به دنبال این هستند که این اختلاس را به دولت نسبت دهند این در حالی است که دامن دولت از چنین اتهامی پاک است و دولت هیچ دخالتی در این اختلاس نداشته است."

وی جزییات بیشتری درباره افرادی که به اعدام و حبس ابد محکوم شده اند، اعلام نکرده است.

به گفته این مقام سپاه پاسداران اختلاس بانکی در ایران "ضربه فکری و روانی بسیار بدی" به مردم و مسئولان کشور زده است.

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل ایران گفته است هرچند پرونده به عنوان اختلاس بانکی شهرت پیدا کرده اما آنچه به متهمان تفهیم شده، اخلال در نظام اقتصادی کشور است

ماجرای اختلاس بانکی در ایران حدود سه ماه پیش رسانه‌ای شد. مقامات قضایی می‌گویند در این اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی برخی از مقام‌های دولتی و بانکی نقش داشته‌اند.

اصولگرایان منتقد برخی از مقام‌های ارشد دولت از جمله اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور ایران را متهم می‌کنند که در این اختلاس دست داشته‌اند. شماری از نمایندگان مجلس ایران نیز می‌گویند در این اختلاس بانکی ۱۰ نمانیده مجلس از جمله علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نقش داشته‌ند.

قوه قضائیه ایران، گروه امیرمنصور خسروی (آریا) را به عنوان "عامل اصلی اختلاس سه هزار میلیاردی"معرفی کرده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل ایران و مسئول رسیدگی به پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی چندی پیش گفت شمار متهمان این پرونده به ۶۷ نفر افزایش یافته است که ۳۱ نفر از آن‌ها بازداشت شده‌اند.

به گفته وی متهمان این پرونده "از روی برنامه و سازمان یافته" عمل کرده‌اند. این مقام قضایی گفته هرچند این پرونده به عنوان اختلاس بانکی شهرت پیدا کرده است اما آنچه به متهمان تفهیم شده، "اخلال در نظام اقتصادی کشور" است.

در جریان این پرونده شماری از روسای بانک‌ها برکنار شدند یا استعفا دادند. حمیدپورمحمدی، قائم مقام بانک مرکزی ایران نیز بازداشت شده است.

احمدی‌نژاد در واکنش به کسانی که دولت را متهم این اختلاس معرفی می‌کنند، گفت: "این‌ها دارند رد گم می‌کنند، این ها به جای آنکه انگشت اشاره را به سوی متخلفان واقعی و دزدان و فاسدهای واقعی بگیرند، با متهم کردن دولت می‌خواهند آن‌ها را فراری بدهند."

مجلس ایران نیز در واکنش به اختلاس بانکی، طرح استیضاح شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد را به جریان انداخت اما در آخرین لحظات با سخنان علی لاریجانی، رئیس مجلس در جلسه استیضاح که خواهان باقی ماندن وزیر اقتصاد در پستش شد، نمایندگان به برکناری حسینی رأی ندادند.

با بالاگرفتن مناقشه بر سر این پرونده، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گفت ادامه جنجال درباره این پرونده "به مصلحت نیست."

 

Share