Share

کمپین حقوق بشر در ایران اعلام کرده به اطلاعاتی درباره یکی دیگر از کشته شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ دست یافته است. بر این اساس، حسن (شاهین) ترکاشوند، ۲۴ ساله، از قربانیان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در ایران است که روز سه‌شنبه ۲۶ دی ماه دفن شده.

یکی از اعضای خانواده حسن ترکاشوند به این کمپین گفته که او از ناحیه شکم مورد اصابت گلوله قرار گرفته و در بیمارستان جان باخته است.

آگهی ترحیم حسن ترکاشوند

پیکر حسن (شاهین) ترکاشوند در گورستان بهشت سکینه شهر کرج به خاک سپرده شده است.

به گفته اعضای خانواده، او روز یکشنبه دهم دی ماه به گوهردشت کرج رفته بوده. خانواده او شنیده‌اند که او در تظاهرات در حال راه رفتن بوده که به دنبال حمله پلیس به تظاهرات کننده‌ها، آنها فرار می‌کنند و تیری به شکم حسن ترکاشوند می‌خورد.

آنها همچنین گفته‎اند که فرزندشان از بیمارستان کسری در کرج به بیمارستان باهنر این شهر منتقل شده است: «در تمام مدت، در بیمارستان دو مامور بالای سر او بودند و همین که از دنیا رفت، جنازه‌ او را به پزشکی قانونی منتقل کردند و پس از یک ساعت برای خاکسپاری به بهشت سکینه منتقل کردند.»

این جوان در یک قبر آماده دفن شده و به خانواده او اجازه نداده‎اند در مراسم خاکسپاری شرکت کنند.

یکی از بستگان این جوان به کمپین حقوق بشر گفته که دو نفر دیگر از زخمی‌شدگان تظاهرات نیز در بیمارستان کسرای کرج بستری بوده‌اند اما اطلاعی از سرنوشت و وضعیت این دو در دست نیست.

اعضای خانواده ترکاشوند گفته‌اند او تازه فارغ‌التحصیل شده بوده و قرار بوده  ۱۹ دی ماه به سربازی برود.

اخبار مربوط به کشته‌شدگان اعتراضات دی ماه ۹۶ به رغم فشار به خانواده‌ها برای عدم اطلاع‎رسانی، در حالی منتشر می‌شود که حکومت ایران مرگ بیش از ۲۲ نفر در تظاهرات را «کشته سازی» خوانده و اعلام کرده برخی از بازداشت‌شدگان در زندان خودکشی کرده‌اند.

مقامات قضایی ایران تاکنون مرگ سینا قنبری و وحید حیدری را در بازداشتگاه‌های اوین و کلانتری رضوی اراک تایید کرده‌اند اما گفته‌اند آنها «معتاد» بوده‌اند.

اعتراضات سراسری اخیر در ایران از روز هشتم دی‌ ماه ۱۳۹۶ در مشهد  و نیشابور آغاز شد و  به حدود ۱۰۰ شهر دیگر کشیده شد.

بیش از سه هزار و ۷۰۰ نفر در جریان این اعتراضات بازداشت شده‌اند که مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند اکثر آنها را آزاد کرده‌اند.

در همین زمینه: مجموعه مطالب زمانه درباره برآمد جنبش اعتراضی (از دی‌ماه ۱۳۹۶)

Share