Share

گروه‌های اصلی کردهای سوریه دعوتنامه نهایی برای شرکت در کنگره «گفت‌وگوی ملی سوریه» در سوچیِ روسیه را دریافت نکرده‌اند. آن‌ها می‌گویند در پی حمله ترکیه به عفرین  در این کنگره شرکت نخواهند کرد.

کردها و عرب‌های متشکل در «نیروهای دموکراتیک سوریه» که منطقه خودمختار شمال سوریه را در دست دارند.

کردها و عرب‌های متشکل در «نیروهای دموکراتیک سوریه» که منطقه خودمختار شمال سوریه را در دست دارند.

به‌گزارش رویترز، در سال میلادی گذشته، زمانی که برگزاری کنگره سوچی برای نخستین بار اعلام شد مسئولان کرد گفته بودند که به این کنگره دعوت شده‌اند و در آن شرکت خواهند کرد. اما بدران جیا کورد، مشاور دولت خودمختار در شمال سوریه که توسط کردها اداره می‌شود پنج‌شنبه ۲۵ ژانویه / ۵ بهمن اعلام کرد که دعوتنامه‌ رسمی دریافت نشده است.

کنگره «گفت‌وگوی ملی سوریه» در سوچیِ روسیه به ابتکار این کشور و ایران، به‌عنوان متحدان رژیم بشار اسد و ترکیه به‌عنوان پشتیبان مخالفان حکومت سوریه در روزهای ۲۹ و ۳۰ ژانویه (۹ و ۱۰ بهمن) برگزار خواهد شد. این سه کشور پیش از این گفته بودند که از «تمامی بازیگران اصلی منطقه‌ای و بین‌المللی» از جمله کردها، به‌رغم بی‌میلی ترکیه، برای شرکت در این کنگره دعوت کرده‌‌اند.

بدران جیا کورد افزود: «آن‌چه به موضع ما درباره‌ی این دعوتنامه برمی‌گردد ـ اگر هم ارسال شود ـ ما پس از این حمله وحشیانه ترکیه به عفرین در این کنگره شرکت نخواهیم کرد. چطور می‌توان درباره راه حل صحبت کرد در حالی که مناطق باثبات و امن به سمت هرج‌ومرج و نبرد کشیده شده‌اند.»

گروه‌های اصلی کرد سوریه که مناطق بزرگی از شمال سوریه را کنترل می‌کنند همواره از تلاش‌ها برای برقراری صلح در سوریه طبق خواسته ترکیه، کنار گذاشته شده‌اند. ترکیه استقرار کردها در مناطق مرزی را تهدیدی برای امنیت ملی خود می‌داند.

ارتش ترکیه با حمایت شبه‌نظامیان ارتش آزاد سوریه از شنبه گذشته عملیاتی را در منطقه عفرین در شمال غرب سوریه آغاز کرده و گفته است که هدف از این عملیات نابودی کردهای «یگان‌های مدافع خلق» است.

بدران جیا کورد اعلام کرد که روسیه در نظر داشت نمایندگان کرد و عرب منطقه خودمختار را به کنگره سوچی دعوت کند.

بیشتر بخوانید:

آغاز نهمین دور مذاکرات صلح سوریه در وین

Share