Share

رئیس‌ جمهور ترکیه اعلام کرده که ممکن است عملیات «شاخه زیتون» در منطقه عفرین، به کل منطقه شمال سوریه و در طول مرز ترکیه تا عراق گسترش یابد. در همان حال سخنگوی کاخ کرملین از گفت‌و‌گوی رئیس‌جمهور روسیه با اعضای شورای امنیت ملی این کشور درباره تحولات جاری در رابطه با «عفرین» سوریه خبر داده است.

مه ۲۰۱۷ مسکو: ولادیمیر پوتین در جلسه با گروهی از اعضای شورای امنیت ملی روسیه

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از اینترفاکس جمعه ۲۶ ژانویه/ ۶ بهمن دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرده است که رئیس جمهور روسیه در جلسه‌ای با اعضای شورای امنیت این کشور، حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه را به بحث گذاشته است.

رویتروز به نقل از پسکوف گزارش داده که بعد از این جلسه پوتین و اردوغان هم با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کرده‌اند.

جمعه هفته گذشته ارتشبد حلوصی آکار، رئیس ستاد ارتش ترکیه در سفر به مسکو، از کرملین مجوز حمله به شمال سوریه را دریافت کرد. با این حال مسکو از اردوغان خواسته به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد.

پیش از این ولادیمیر پوتین  سه‌شنبه ۲۳ ژانویه/ ۳ بهمن با رئیس‌جمهور ترکیه درباره عملیات این کشور در عفرین تلفنی گفت‌و‌گو کرده بود.

پیشروی تا مرز عراق

رئیس جمهور ترکیه جمعه ۲۶ ژانویه / ۶ بهمن اعلام کرد که پس از عملیات نظامی ترکیه که هم‌اکنون در منطقه عفرین سوریه در جریان است، این کشور می‌تواند این عملیات را به سمت شرق و تا مرز عراق گسترش دهد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه: عملیات نظامی تا پاک‌سازی کامل تروریست‌ها از شمال سوریه ادامه خواهد داشت.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه: عملیات نظامی تا پاک‌سازی کامل تروریست‌ها از شمال سوریه ادامه خواهد داشت.

اردوغان که در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرده بود بار دیگر تأکید کرد که هدف بعدی ارتش ترکیه بیرون راندن کردها از شهر منبج سوریه است.

منبج حدود ۱۰۰ کیلومتری شرق عفرین قرار دارد و سربازان آمریکایی در کنار نیروهای کرد «یگان‌های مدافع خلق» در این شهر مستقر هستند. حمله به منبج ممکن است به مقابله مستقیم با ارتش آمریکا بینجامد.

اردوغان با بیان این‌که عملیات می‌تواند به آن سوی منبج نیز کشیده شود، گفت نمی‌خواهد «هیچ تروریستی تا مرز عراق حضور داشته باشند.»

حمله هوایی و زمینی ترکیه با استفاده از نیروهای شبه‌نظامی «ارتش آزاد سوریه»  و با برخورداری از سلاح‌‌های ناتو (از جمله تانک‌های لئوپارد ساخت آلمان) به عفرین شنبه ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی‌ آغاز شد. ارتش ترکیه این عملیات را «شاخه زیتون» نامیده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا چهارشنبه ۲۴ ژانویه / ۴ بهمن در یک تماس تلفنی با اردوغان از ترکیه خواست تا حملات خود به عفرین را محدود کند. او همچنین نسبت به امکان درگیری نظامی بین ترکیه و آمریکا هشدار داد. با این حال برخی از مقام‌های ترکیه گفتند که این مکالمه تلفنی «دقیق» بازتاب نیافته است.

در منبج حدود ۲۰۰۰ نیروی نظامی ارتش آمریکا مستقرند. اردوغان در سخنان روز جمعه خود با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی با ترامپ گفت: «برخی اصرار دارند که این عملیات باید کوتاه و محدود باشد. من تلفنی هم تأکید کردم اگر سربازان ما به حملات خود ادامه داده و آن‌چه را که مقابلشان است، زیر پا بگذارند و بروند، این عملیات چند روز بیشتر طول نخواهد کشید، با این حال ما تلاش می‌کنیم که کوچک‌ترین آسیبی به غیرنظامیان وارد نشود.»

اردوغان در ادامه این سخنان گفت: «ما برای اشغال عفرین نمی‌رویم بلکه برعکس، با پاک‌سازی گروه‌های تروریستی این شهر را به صاحبان اصلی‌اش پس می‌دهیم و عملیات شاخه زیتون تا زمان دست یافتن به اهداف مورد نظر ادامه خواهد داشت.

اردوغان پیش از این نیز گفته بود که منبج نه به کردها که به عرب‌ها تعلق دارد.

سه‌شنبه ۲۳ ژانویه / ۳ بهمن ارتش ترکیه اعلام کرد که در عملیات «شاخه زیتون» ۳۰۶ «تروریست» را «خنثی» کرده است. مقامات کرد عفرین شامگاه پنج‌شنبه ۲۶ ژانویه/ ۵ بهمن با انتشار بیانیه‌ای خواهان استقرار ارتش سوریه در مرز با ترکیه شدند و از دمشق خواستند تا با اعزام نیروی نظامی، از مرزهایش در برابر تهاجم ترکیه دفاع کند.»


پانویس:

این گزارش که پیش از این با تیتر « تهدید اردوغان: گسترش عملیات نظامی ترکیه تا مرز عراق» منتشر شده بود با اطلاعات تازه به روز شد و تیتر آن هم تغییر کرد.

بیشتر بخوانید:

درخواست کردهای شمال سوریه از اسد برای مقابله با تهاجم نظامی ترکیه

Share