Share

انفجار یک آمبولانس بمب‌گذاری‌شده در مرکز کابل تا کنون دست‌کم ۹۵ تن کشته و ۱۵۸ تن دیگر زخمی شده‌اند. گروه طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفته است.

محل حادثه

 این بمب قوی صبح شنبه ۲۷ ژانویه / هفتم بهمن‌ماه در چهارراه صدارت کابل و در یک ایست بازرسی پلیس منفجر شد.

این انفجار در برابر ساختمان قدیمی وزارت داخله افغانستان روی داد. دفاتر اتحادیه اروپا و شورای عالی صلح و نیز سفارت‌خانه‌های هلند و سوئد و یک کنسول‌گری هندوستان نیز در این منطقه قرار دارند.

به گفته نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان، راننده این آمبولانس با عبور از ایست بازرسی نخست و پیش از آنکه مأموران پلیس او را در ایست بازرسی دوم از پای درآورند، این خودرو را منفجر کرد.

شاهدان پیش از این از شنیدن صدای سه انفجار خبر داده بودند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان پس از این حادثه در بیانیه‌ای مسئولیت این حمله را پذیرفت. مقام‌های افغان مسئول اصلی را «شبکه حقانی»، یک گروه شبه‌نظامی وابسته به طالبان می‌دانند.

در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، ستونی از دود از فراز یک ساختمان به هوا برخاسته است.

هفته گذشته نیز کابل شاهد یک حادثه تروریستی دیگر بود. اعضای مسلح طالبان شنبه گذشته با حمله به هتل اینترکانتیننتال کابل دست‌کم ۲۴ تن را کشتند که ۱۴ تن از آن‌ها شهروندان خارجی بودند.

حملات خونین طالبان به کابل در حالی شدت گرفته که در هفته‌های اخیر گزارش‌هایی از انجام پاره‌ای مذاکرات صلح بین این گروه و نماینده دولت افغانستان منتشر شده بود. ایالات متحده نیز جمعه گذشته از این گروه خواسته بود تا با شرکت در مذاکرات صلح با کابل، در حل سیاسی بحران افغانستان مشارکت کند.

  • این خبر با انتشار جزئیات بیشتر به‌روز‌رسانی می‌شود. این گزارش ابتدا با تیتر «سه انفجار مرکز کابل را لرزاند» و سپس با تیتر «دست‌کم ۱۸۰ کشته و زخمی در حمله انتحاری طالبان به مرکز کابل» منتشر شد.

در همین زمینه

Share