Share

به دنبال تصویب طرح شورای شهر تهران برای برگزاری تجمعات اعتراضی مردم شهر تهران در «مکان‌های تعیین‌شده»، اکنون شهیندخت مولاوردی، دستیار رئیس‌جمهوری ایران در امور شهروندی دو پارک «بوستان» و «لاله» را به عنوان محل برگزاری «تجمعات اعتراضی و آرام» پیشنهاد داده است.

پارک بوستان گفت‌وگو در محله گیشا در تهران، یکی از محل‌های پیشنهادی دولت برای برگزاری تجمعات اعتراضی

شهیندخت مولاوردی گفته «جایی مثل بوستان گفتگو که اسم با مسمّایی دارد یا پارک لاله که مد نظر شورای شهر است، می‌تواند محلی برای تجمعات آرام و اعتراضی مردم باشد».

او در پاسخ استدلال مخالفان برگزاری تجمعات در محل‌های از پیش تعیین‌شده گفته «در سایر کشورها نیز چنین فضاهایی تعیین می‌شود».

به گفته مولاوردی «برای این که اتفاقات اخیر پیش نیاید، مرزی بین اغتشاش با اعتراض مدنی وجود داشته باشد و امنیت تجمع‌کنندگان حفظ شود، تعیین چنین محلی راهکار مناسبی است».

طرح «برگزاری اجتماعات در مکان‌های مسقف و سربسته» را نخستین بار ناصر موسوی لارگانی، نماینده مجلس ۱۱ دیماه امسال، یعنی چهار روز پس از آغاز اعتراض‌های سراسری دیماه مطرح کرد. او گفته بود که تجمعات اعتراضی «باید در یک محیط بسته انجام شود تا بتوان اوضاع را کنترل کرد».

پس از آن حسام‌الدین آشنا، مشاوران رئیس دولت نیز خواستار ایجاد محدودیت بیشتر برای اعتراض‌های خیابانی و «طرح‌های جایگزین» شده بودند.

ایده برگزاری تجمع در مکان‌های از پیش تعیین شده در حالی اجرایی می‌شود که بنابر اصل ۲۷ قانون اساسی «تشکیل اجتماعات و راه‏پیمایی‌‏ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است».

با این حال، بنابر رویه فعلی، حکومت ایران از مردم می‌خواهد تا پیش از انجام هر راهپیمایی یا تجمعی از این وزارت کشور مجوز بگیرند. دولت ایران استدلال می‌کند که این دستگاه «موظف به تامین امنیت» تجمعات است.

به همین خاطر دولت، وزارت کشور و مقامات نظامی و قضایی بارها اعتراضاتی را که با دولت هماهنگ نشده، «غیرقانونی» خوانده‌اند.


در همین زمینه

مصوبه جدید شورای شهر تهران: شهرداری مکان اعتراضات مردمی را تعیین می‌کند

Share