Share

بارش برف در تهران هرچند ادارات دولتی این شهر را تعطیل نکرده اما بازدید گروهی دستچین‌شده از نمایندگان مجلس را از زندان اوین به تأخیر انداخته است.

گروهی  ۱۰ نفره از نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار بود یکشنبه ۸ بهمن، ساعت ۱۰ صبح از زندان اوین بازدید کنند.

به گفته عبدالکریم حسین‌زاده نماینده اصلاحطلب مجلس و نایب رئیس فراکسیون امید این بازدید ظرف روزهای آینده انجام خواهد شد.

نمایندگان مجلس ایران درخواست بازدید از زندان اوین را نزدیک به دو هفته پیش، پس از اعلام خبر خودکشی مشکوک سینا قنبری، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری دی‌ماه مطرح کردند. این درخواست اما با موافقت مقامات سازمان زندان‌ها همراه نشد تا آنکه سرانجام علی مطهری، نایب رئیس مجلس هفته گذشته از قطعی‌شدن بازدید هیئتی «پنج‌، شش‌نفره» خبر داده بود.

هرچند در هفته‌های اخیر نمایندگان مجلس به دنبال بازدید از زندان‌ها بودند، اما در پی مخالفت مسئولان سازمان زندان‌ها و عدم همکاری عملی وزارت اطلاعات، این بازدید به تأخیر افتاد و اجازه بازدید نهایتاً هفته پیش صادر شد. در طول این مدت اکثریت زندانیان از اوین آزاد شدند.

به علاوه، پیشنهاد بازدید از زندان‌ها در شهرستان‌ها نیز داده شد، اما هرگز عملی نشد. وضعیت زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها در دیگر شهرهای ایران وخیم‌تر از تهران توصیف می‌شود.

اعتراضات سراسری دی ۱۳۹۶ از روز هفتم دی‌ آغاز شد و به زودی دامنه آن به دست‌کم ۷۲ شهر کوچک و بزرگ ایران گسترش یافت. به‌گفته مقامات جمهوری اسلامی در این اعتراضات ۲۵ تن کشته و بیش از ۳۷۰۰ تن بازداشت شدند.


در همین زمینه

نمایندگان مجلس یکشنبه از اوین بازدید می‌کنند

Share