Share

رئیس پژوهشگاه علوم‌ انسانی و مطالعات فرهنگی وزارت علوم از بازنگری ۵۵۵ درس از ۳۸ رشته علوم‌انسانی در دانشگاه‌های ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، حمیدرضا آیت‌اللهی، رئیس پژوهشگاه علوم‌ انسانی و مطالعات فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، در نشست رسانه‌ای خود گفت سه هزار و ۲۱ نفر در این بازنگری با وزارت علوم همکاری کرده‌اند.

وی رشته‌های علوم انسانی را دارای "کاستی‌های متعدد" دانست که مناسب "فرهنگ ایرانی اسلامی" نبودند.

آیت‌اللهی تأکید کرد که این بازنگری با توجه به دغدغه‌های آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

آیت‌الله خامنه‌ای دو سال پیش، از تحصیل دو میلیون دانشجوی ایرانی در رشته‌های علوم انسانی انتقاد کرده بود.

در چند سال گذشته علاوه بر انتقاد از شمار دانشجویان علوم انسانی، کتاب‌های درسی این رشته‌ها نیز مورد انتقاد قرار گرفته بود و یکی از دلایل بروز اعتراضات گسترده پس از برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران و حضور وسیع جوانان و دانشجویان در این اعتراضات، از سوی مقام‌های ایران "بدآموزی‌های غربی" در رشته‌های علوم انسانی قلمداد شده بود.

رشته‌های علوم‌ اجتماعی، فلسفه، اقتصاد و روزنامه‌نگاری به ترتیب بیشترین بازنگری‌ها را داشته‌اند

پس از آن وزارت علوم اعلام کرد کتاب‌های درسی علوم انسانی باید بر اساس ارزش‌های اسلامی بازنگری شود و کامران دانشجو، وزیر علوم نیز گفت بازنگری در علوم انسانی "بی‌برو برگرد" انجام می‌شود.

حمیدرضا آیت‌اللهی در ادامه سخنان خود "ایجاد تمهیدات مورد نیاز برای توانمندی‌های شناختی و مهارتی یادگیرنده، ارتقاء سطح اصول اخلاق حرفه‌ای، اخلاقیات و معنویت، مطالعات و استفاده از سرفصل‌های متداول و به‌روز جهانی با توجه به شاخص‌های ملی، مذهبی، فرهنگی و بومی کشور" را از ضرورت‌های بازنگری دروس علوم‌انسانی دانست.

وی گفت برای این بازنگری هفت هزار و ۸۳۷ پرسش‌نامه در رابطه با ۵۵۵ درس منتخب برای سه هزار و ۲۱ نفر از استادان حدود ۱۰۰ دانشگاه و سایر مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی ارسال شد.

در این پرسش‌نامه‌ها سئوال‌هایی چون "به چه میزان سرفصل فعلی نیاز به بازبینی دارد، به چه میزان سرفصل فعلی نگرش یادگیرنده را توسعه می‌بخشد و به چه میزان در هر سرفصل فعلی به ارزش‌های دینی و مذهبی توجه شده است"، مطرح شدند.

آیت‌اللهی افزود: "بیش از ۵۵ جلسه کارگروه‌های تخصصی با زمان میان دو تا هشت ساعت برای هر نشست با حضور ۹۰ نفر از استادان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور برای بررسی مطالعه و جمع‌بندی هر کدام از دروس براساس رشته و تخصص تشکیل شده است."

به گفته رئیس پژوهشگاه علوم‌انسانی درس‌های انتخاب‌شده برای بازنگری شامل اقتصاد با ۲۹ درس، تاریخ با ۱۳ درس، حقوق با ۲۱ درس روان‌شناسی با ۵۰ درس، زبان و ادبیات انگلیسی با ۱۳ درس، زبان و ادبیات فارسی با ۱۳ درس، علوم‌ اجتماعی با ۲۳۶ درس، علوم تربیتی و مشاوره با ۲۳ درس، علوم‌سیاسی با ۲۲ درس، فلسفه با ۹۰ درس، مدیریت با ۱۷ درس و ارتباطات و روزنامه‌نگاری با ۲۸ درس، می‌باشند.

بدین ترتیب رشته علوم اجتماعی با ۲۳۶ درس و رشته‌های تاریخ زبان و ادبیات انگلیسی و زبان و ادبیات فارسی با ۱۳ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین درس‌های بازنگری شده را به خود اختصاص داده‌اند.

خردادماه گذشته محمد مهدی‌نژاد نوری، معاون پژوهش و فن‌آوری وزیر علوم در ایران گفته بود تحول علوم انسانی به علوم انسانی اسلامی "دارای پیچیدگی و ابهام زیاد" است.

وی افزوده بود: "باید علوم انسانی را در کشور برگرفته از مکتب برحق اسلام و آموزه‌ها و ارزش‌های اساسی دین توسعه داد."

معاون پژوهش و فن‌آوری وزیر علوم تأکید کرده بود: "تحول علوم انسانی به علوم انسانی اسلامی حتی از اعزام انسان به فضا سخت‌تر است و چنان‌چه این هدف برای کشور در نظر گرفته شود دسترسی به فضا امکان‌پذیرتر از تحول در علوم انسانی اسلامی است."

 

Share