Share

دو شبکه تلویزیونی عراق روز دوشنبه ۲۹ ژانویه / ۹ بهمن گزارش دادند که پارلمان عراق تحریم‌های بانکی منطقه اقلیم کردستان را لغو کرد. این تحریم‌ها در پی همه‌پرسی استقلال کردستان به اجرا گذاشته شد.

پرچم‌های عراق و اقلیم کردستان ـ عکس از آرشیو

پرچم‌های عراق و اقلیم کردستان ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش رویترز، «سومریه»، شبکه اصلی تلویزیونی در عراق اعلام کرد که قانونگذاران پارلمان، پس از «تحقق هدف خود»، با اعمال کنترل‌های فدرال بر صنعت بانکداری کردستان، لغو این تحریم‌ها را تأیید کردند.

اکنون دولت عراق باید این تصمیم پارلمان را تأیید کند.

تحریم‌ها شامل محدودیت‌های انتقال و فروش ارز خارجی و دلار به چهار بانک اقلیم کردستان توسط بانک مرکزی بغداد بود.

ممنوعیت پروازهای مستقیم بین‌المللی به اقلیم کردستان و از این منطقه به خارج، که آن نیز پس از همه‌پرسی استقلال صورت گرفت، همچنان در حال اجراست.

همه‌پرسی استقلال کردستان ۲۵ سپتامبر / ۳ مهر برگزار شد و ۹۲ در صد از شرکت‌کنندگان به جدایی اقلیم کردستان از عراق رأی مثبت دادند. دولت مرکزی عراق برگزاری همه‌پرسی استقلال و نتایج آن را غیرقانونی می‌داند.

دولت عراق پس از همه‌پرسی استقلال کردستان در ماه اکتبر گذشته با نیروهای نظامی خود وارد عمل شد و مناطقی از شمال عراق، از جمله شهر کرکوک را از کنترل کردها خارج کرد.

لغو تحریم‌های بانکی اقلیم کردستان در پی آن صورت گرفته است که برای نخستین بار پس از همه‌پرسی استقلال، نچیروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی با حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق دیدار کرد.

بیشتر بخوانید:

دیدار نچیروان بارزانی با عبادی در بغداد

Share