Share

در دهمین روز حملات ارتش ترکیه به شمال سوریه نبردها بدون وقفه ادامه دارد. حملات هوایی جدید ترکیه در روز سه‌شنبه چندین بخش را هدف قرار داد و جنگ در مناطق مرزی خشونت‌آمیز گزارش شد.

سربازان ترکیه در خاک سوریه ـ عکس از عملیات «شاخه زیتون»

سربازان ترکیه در خاک سوریه ـ عکس از عملیات «شاخه زیتون»

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، روز سه‌شنبه ۳۰ ژانویه / ۱۰ بهمن، برای دهمین روز متوالی، نیروی هوایی ترکیه مناطق مرزی تحت محاصره عفرین را بمباران کرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید، نیروی هوایی ترکیه «راجو» و «جندیرس»، واقع در شمال غرب و جنوب غربِ منطقه عفرین را مورد حمله قرار داد.

به‌گفته این نهاد مستقر در لندن، در این مناطق درگیری‌های شدیدی بین نیروهای ارتش ترکیه و متحدانش از «ارتش آزاد سوریه» و نیروهای کرد رخ داده است.

رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید: «از روز دوشنبه ترکیه حملات هوایی خود را تشدید کرده است.»

هواپیماهای جنگنده ترکیه برفراز عفرین نیز پرواز می‌کنند. در این شهر صدای بمباران در تپه‌های اطراف شنیده می‌شود.

مقام‌های ترکیه گفته‌اند که از سوی کردها نیز یک موشک به منطقه مرزی کیلیس شلیک شد اما در یک بیابان فرود آمد. آن‌ها افزوده‌اند که توچخانه ترکیه به این حمله پاسخ داده است.

کاروان نظامی

شنبه ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی ترکیه حملات نظامی خود به عفرین را به‌منظور متلاشی کردن شبه‌نظامیان کُرد «یگان‌های مدافع خلق» آغاز کرد. آنکارا شبه‌نظامیان کرد را «تروریست» می‌نامد در حالی‌که آمریکا از آن‌ها در نبرد با گروه «دولت اسلامی» (داعش) حمایت کرده است.

روز گذشته (دوشنبه) ترکیه مواضع نظامی خود در شمال سوریه را تقویت و کاروانی شامل ده‌ها خودرو نظامی به منطقه اعزام کرد، با این هدف که به بخشی در ۴۰ کیلومتری جنوب عفرین بپیوندد. اما به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، در طول شب به‌دلیل شلیک نیروهای طرفدار رژیم سوریه کاروان مجبور شد که مسیر خود را تغییر دهد تا در نهایت به غرب استان حلب برسد.

بنا بر آمار دیده‌بان حقوق بشر سوریه از آغاز حملات به عفرین ۸۵ نفر از نیروهای کُرد در درگیری‌ها کشته شده‌اند. از سوی دیگر ۸۱ نفر نیز از شورشیان مورد حمایت آنکارا جان خود را از دست داده‌اند.

شمار کشته‌شدگان غیرنظامی نیز زیاد بوده است. در این مدت ۶۷ غیرنظامی، از جمله ۲۰ کودک در بمباران‌های ترکیه کشته شده‌اند.

آنکارا همچنان کشته شدن غیرنظامیان در بمباران‌های هوایی را انکار می‌کند و می‌گوید هدف عملیات ارتش این کشور جنگجویان کُرد و مواضع نظامی است.

اردوغان: عملیات ادامه دارد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه بار دیگر در برابر نمایندگان پارلمان این کشور که اکثریت آن را حزب «عدالت و توسعه» اردوغان تشکیل می‌دهند، از ادامه عملیات نظامی در شمال سوریه سخن گفت.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: «تا زمانی که تهدیدات تروریستی در مرز ما نابود نشود، [عملیات] متوقف نخواهد شد.»

او در بخش دیگری از سخنان خود نیز تأکید کرد که «ترکیه تا زمانی که مردم سوریه با کمال امنیت به خانه‌های خود بازنگردند به مبارزه با تروریسم پایان نخواهد داد.»

آنکارا درخواست ناتو و آمریکا مبنی بر «خویشتن‌داری» و «محدود» کردن عملیات نظامی در شمال سوریه را نادیده می‌گیرد و گفته است که قصد دارد عملیات خود را به شرق منطقه، از جمله شهر منبج که در آن کردها و نیروهای آمریکایی مستقر هستند، گسترش دهد.

همزمان در ترکیه، بازداشت مخالفان حمله نظامی به شمال سوریه نیز ادامه دارد و روز سه‌شنبه ۱۱ عضو هیئت مدیره اتحادیه پزشکان این کشور که از حمله به عفرین انتقاد کرده بودند بازداشت شدند.

به‌گفته وزارت کشور ترکیه از ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی تا کنون ۳۱۱ نفر در این کشور به اتهام «تبلیغات تروریستی» که در واقع مخالفت با این حمله است، بازداشت شده‌اند.

عملیات «شاخه زیتون» در شمال سوریه در حالی ادامه دارد که ترکیه یکی از بازیگران اصلی کنگره سوچی درباره سوریه است، کنگره‌ای که به ابتکار روسیه در آن بخشی از نمایندگان سیاسی و اجتماعی سوریه گرد آمده‌اند تا راه حلی برای پایان دادن به جنگی که از سال ۲۰۱۱ در این کشور جریان دارد، بیابند.

مقام‌های منطقه نیمه خودمختار کرد در شمال سوریه اعلام کرده‌اند که در این کنگره شرکت نمی‌کنند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید در روز سه‌شنبه در استان ادلب، واقع در شمال غرب سوریه نیز هشت غیرنظامی در حملات هوایی رژیم بشار اسد کشته شدند. این نهاد روز گذشته ۲۱ غیرنظامی در این حملات خبر داده بود.

بیشتر بخوانید:

عفرین: حمله‌ای با داغ نام مسکو

Share