Share

نتایج یک تحقیق سازمان ملل، نیروهای امنیتی سوریه را به "جنایت علیه بشریت" متهم کرده و می‌گوید این اقدام شامل "شکنجه، تجاوز جنسی و کشتار معترضان" می‌شود.

 به گزارش خبرگزاری فرانسه، کمیسیون مستقل تحقیق درباره وضعیت سوریه که روز دوشنبه ۲۸ نوامبر (هفتم آذر ۱۳۹۰) نتایج گزارش ۳۹ صفحه‌ای خود را در یک نشست خبری در ژنو منتشر کرد، اعلام کرده با ۲۲۳ قربانی و شاهد خشونت دیدار و گفت‌وگو کرده است.

این کمیسیون مستقل به سفارش سازمان ملل، این تحقیق را درباره وضعیت سوریه انجام داده است.

در حالی که روز دوشنبه ولید معلم، وزیر خارجه سوریه ویدئویی از یک گور دسته‌جمعی نیروهای امنیتی را به خبرنگاران نشان می‌داد، گزارش سازمان ملل نیروهای نظامی سوریه را به "بی‌رحمی" در برابر معترضان متهم می‌کرد.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل خواهان اقدام جدی شورای امنیت سازمان ملل در برابر حکومت سوریه شده است

گزارش این کمیسیون تحقیق می‌گوید مقامات دولتی سوریه مسئول قتل، تجاوز و شکنجه‌هایی هستند که از مارس ۲۰۱۱ برای سرکوب معترضان به کار گرفته شده است.

این گزارش نیروهای نظامی سوریه را به قتل ۲۵۶ کودک نیز متهم کرده است.

از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ (مارس ۲۰۱۱) تاکنون اعتراضات مخالفان حکومت بشار اسد در سوریه ادامه دارد. برپایه آمار سازمان ملل متحد، اعتراضات مردمی در سوریه از آغاز آن در ماه مارس گذشته تاکنون بیش از سه هزار و ۵۰۰ کشته به‌جا گذاشته است.

در همین حال سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل خواهان اقدام "جدی" شورای امنیت سازمان ملل در برابر حکومت سوریه شده است.

چندی پیش تلاش آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و پرتغال برای تصویب قطعنامه تحریمی علیه سوریه در شورای امنیت سازمان ملل با وتوی روسیه و چین روبه‌رو شد. روسیه ضمن مخالفت با تحریم سوریه از "اصلاحات سریع" در این کشور حمایت می‌کند.

پس از مخالفت چین و روسیه با تصویب قطعنامه تحریمی در شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های یک جانبه‌ای را علیه سوریه تصویب کردند.

اتحادیه عرب نیز ۲۷ نوامبر (ششم آذر ۱۳۹۰) تحریم‌هایی علیه سوریه برقرار کرد. این تحریم‌ها شامل خودداری از سرمایه‌گذاری در طرح‌های اقتصادی سوریه، تعلیق مناسبات مالی با بانک مرکزی این کشور، مسدود کردن دارایی‌های مقامات دولت سوریه و ممنوعیت سفر آنان به کشورهای عضو اتحادیه عرب می‌شود.

وزیر خارجه سوریه تحریم‌های اتحادیه عرب را "اعلام جنگ به سوریه" توصیف کرده است. ولید معلم همچنین گفته سوریه آماده است روسیه را برای "میانجی‌گیری" بپذیرد.

خبرگزاری فرانسه همچنین گزارش داده است ده‌ها هزار نفر از طرفداران بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در اعتراض به تحریم‌های اتحادیه عرب دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان پرچم‌های سوریه، روسیه و چین را به همراه داشتند.

 

Share