Share

نمایندگان مرد مجلس ایران با افزایش سن ازدواج از ۱۳ سال به ۱۶ سال مخالفند. طیبه سیاوشی نماینده مجلس ایران در توییتی نوشته: «به دنبال افزایش سن ازدواج از ۱۳ سال به ۱۶ سال بودیم ولی به دلیل مخالفت‌هایی که از ناحیه آقایان مطرح شد، فعلا قرار است سن ازدواج به ۱۵ سال افزایش پیدا کند.»

سیاوشی در عین حال گفته که ازدواج بین ۱۳ تا ۱۵ سال باید با اجازه مراجع صالحه صورت گیرد. اما این مساله هم با پیچیدگی‌هایی روبه‌روست. سیاوشی در توییت دیگری نوشته: «در دادگاه برای ازدواج دختران زیر ۱۳ سال برخی از قضات برای این که به یقین برسند دختر به بلوغ عقلی رسیده یک انگشتر طلا به او نشان می دهند و از او می‌پرسند آیا این انگشتر طلاست؟ یک معضل دیگر اینکه ازدواج کودک‌همسرها اصلا ثبت نمی‌شود.»

شماری از زنان نماینده در مجلس شورای اسلامی از بیش از یک‌سال پیش در تلاشنند طرح افزایش سن ازدواج را در صحن علنی مطرح کنند. به گفته سیاووشی، این طرح فروردین ماه سال آینده به صحن مجلس می‌آید.

مردادماه گذشته تلاش برای تصویب این طرح ناکام ماند. طیبه سیاوشی، آن زمان اعلام کرد: «درحال‌حاضر برای افزایش سن ازدواج با مخالفت روبه‌رو شدیم؛ البته هنوز دلایل مخالفت را من نمی‌دانم.»

ماده ۱۰۴۱ قانون فعلی می‌گوید: «عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح.»

در عین حال، ناصر مکارم شیرازی در خصوص ازدواج دختران زیر ۱۳ سال که با اذن ولی و مجوز دادگاه انجام می‌شود، پاسخ داده که «من این اجازه را نمی‌دهم. ممکن است در گذشته‌ها نیز جایز بوده باشد اما الان به دلیل مفاسدی که دارد جایز نیست و تا دختر به بلوغ عقلی نرسد اجازه ازدواج ندارد.»

تلاش معاونت امور زنان و فراکسیون زنان مجلس برای مقابله با ازدواج زودهنگام دختران

Share