Share

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران اعلام کرده که در سال جاری کمترین میزان بارندگی در ۶۷ سال گذشته ثبت شده و به همین جهت از ۳۵  تالابی که در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده ۶ تالاب در معرض خطر قرار گرفته‌اند.

تالاب هیرمند (عکس: آرشیو)

ابوالفضل آبشت در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی گفته است که از ۳۵ تالاب ایران که در کنوانسیون رامسر (میثاق بین‌المللی حفاظت از تالاب‌ها)  به ثبت رسیده، ۶ تالاب به دلیل کمبود بارندگی در سال ۹۶ در خظر قرار گرفته‌اند: تالاب‌های هامون صابری و هیرمند، هامون پوزک، شادگان و هورالامیه و هور موسی، نیریزر و کمجان، دورگه سنگی و شورگه و یادگارلو.

به گفته این مقام مسئول، ایران فقط از یک درصد از پساب‌ها استفاده می‌کند. در حالی‌که در برخی از کشورهای جهان مانند هلند ۹۰ درصد پساب‌ها تصفیه می‌شوند و به چرخه آب بازمی‌گردند.

۲۲ دی فرماندار تهران اعلام کرده بود که اگر کاهش بارندگی به همین شکل ادامه یابد، ۵۲ درصد از اهالی تهران از آب آشامیدنی محروم می‌مانند. چرخه معیوت مدیریت مصرف آب و دفع فاضلاب در مدار بسته در یک «شهر پایدار» از مهم‌ترین دلایل بحران کم‌آبی در کلانشهرهای ایران است.

بحران ریزگردها هم اگر منشأ داخلی داشته باشد به دلیل خشک شدن تالاب‌ها اتفاق می‌‌افتد.

خداکرم جلالی، رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در مهر سال جاری اعلام کرده بود که در ۱۵سال گذشته یک میلیون هکتار از مساحت تالاب‌ها و هورهای ایران کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید:

کاهش یک میلیون هکتار از مساحت تالاب‌ها ایران ظرف ۱۵سال

 

Share