Share

احمد خاتمی خطیب  جمعه تهران از آزادی دستگیرشدگان اعتراض‌های خیابانی انتقاد کرد و  خواستار برخورد شدید با آنان شد. او گفت که برنامه موشکی ایران غیرقابل مذاکره است.

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران

احمد خاتمی جمعه ۱۳ بهمن مسئولان جمهوری اسلامی را به «خشم مقدس» در برابر معترضان فراخواند و گفت: حکم «اغتشاشگران اعدام است».

عضو مجلس خبرگان رهبری در مراسم نماز جمعه تهران کسانی که به گفته او «تهدید به سوزاندن مساجد و شورای تبلیغات و دیگر اماکن کردند» را «اغتشاشگر و لیدر اغتشاشگران» خواند و از مقام‌های دولتی و قضائی خواست که  با این افراد «با قاطعیت علی‌وار برخورد شود».

او معترضان را « باغی» نامید و افزود: «در فقه آن فرد که علیه حاکم عادل اسلامی به خیابان بریزد و بکشد، باغی است».

نماینده ولی فقیه در استان کرمان حکم این افراد بر اساس فقه اسلامی را «اعدام» دانست و گفت: «این دستور صریح قرآن است. اگر امنیت می‌خواهیم باید باید در برابر اغتشاشگران مهر و خشم را با هم داشته باشیم.»

او بدون نام بردن از فرد خاصی اظهار نظر مقام‌های دولتی در باره آزادی دستگیرشدگان اعتراض‌های خیابانی اخیر در ایران را « ناز کردن اغتشاشگران» توصیف کرد و ادامه داد: «اغتشاشگر هر کس که هست باید پایش را بخورد، می‌خواهد طلبه و یا دانشجو باشد، باید تنبیه شوند».

خاتمی همچنین از قضایی خواست که از دستگیرشدگان اعتراض‌های اخیر تعهد بگیرد «که دیگر شیطنت نکنند و دیگر سیاهی لشکر اغتشاش‌گران نشوند.»

در پی اعتراض‌های اخیر ایران ۳۷۰۰ نفر دستگیر شدند. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور جمهوری اسلامی پیش از این گفته بود که بیشتر دستگیر شدگان اعتراض‌های اخیر آزاد شده‌اند.

هرچقدر دلمان بخواهد موشک تولید می‌کنیم

خطیب نماز جمعه تهران در بخش دیگری از سخنانش به صورت تلویحی از توافق هسته‌ای انتقاد کرد: « در این عرصه، آنچه که شد، شد، بنده تحلیلی در این باره ندارم».

او در ادامه گفت همه ارکان نظام توافق دارند که «هیچ مذاکره دیگری نظیر تکمیل برجام و این چیزها دیگر اتفاق نخواهد افتاد».

خاتمی همچنین برنامه تولید سلاح و موشک توسط جمهوری اسلامی را غیرقابل مذاکره خواند و گفت: ایران هرچقدر که بخواهد موشک تولید می‌کند و برد آن را هم افزایش می‌دهد.


بیشتر بخوانید:

مجموعه گزارش‌های زمانه در باره تظاهرات اعتراضی

Share