Share

علیرضا رحیمی، نماینده عضو فراکسیون امید مجلس که از بازدیدکنندگان زندان اوین بود اطلاعات جدیدی در مورد بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر ارائه داد. او گفت ۴۳۸ نفر همچنان در بازداشت به‌سرمی‌برند و ۵۵ نفر نیز در بازداشت وزارت اطلاعات هستند.

زندان اوین ـ عکس از آرشیو

زندان اوین ـ عکس از آرشیو

علیرضا رحیمی روز جمعه دوم فوریه / ۱۳ بهمن در کانال تلگرام خود این آمار جدید را به نقل از اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها که در بازدید اخیر ۱۱ نفر از نمایندگان مجلس از زندان اوین حضور داشت، منتشر کرده است.

این گروه از نمایندگان مجلس روز سه‌شنبه ۱۰ بهمن، پس از ۲۰ روز و به دنبال به تأخیر افتادن‎های مکرر توانستند از زندان اوین بازدید کنند.

به‌گفته رحیمی بازدید نمایندگان مجلس از اوین با حضور رئیس و مدیران سازمان زندان‌های کشور و معاون وزیر اطلاعات و مقامات قضائی و اجرایی زندان اوین انجام شد و حدود ۵۰ نفر در کل جریان بازدید، نمایندگان مجلس را «اسکورت می‌کردند».

بنا بر آمار ارائه‌شده توسط رئیس سازمان زندان‌ها در این بازدید، آمار کل زندانیان اعتراضات سراسری اخیر ۴۹۷۲ نفر بود که از کل این افراد ۴۵۳۴ نفر آزاد شده‌اند و ۴۳۸ نفر همچنان در بازداشت هستند. افزون بر این ۵۵ نفر نیز در بازداشت وزارت اطلاعات هستند.

از کل بازداشت‌شدگان ۹۴/۷۳ درصد مرد و ۵/۲۷ درصد زن بوده‌اند. ۵۰ درصد افراد بازداشتی بین ۱۹ تا ۲۵ سال و ۲۷ درصد بین ۲۵ تا ۳۲ سال بوده‌اند.

اعتراضات سراسری دی ۹۶ از روز هفتم دی‌‌ماه در مشهد آغاز شد و به دست‌کم ۷۲ شهر کوچک و بزرگ ایران گسترش پیدا کرد. در این اعتراضات دست‎کم ۲۵ نفر کشته شدند. محمد صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس پیش از این گفته بود که بیش از سه هزار و ۷۰۰ نفر در این رویدادها بازداشت شده‌اند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور نیز گفته بود: «بر اساس آخرین گزارش ارسال شده از استان‎ها و شهرستان‎ها، کمتر از ۳۰۰ نفر از افرادی که در حوادث و ناآرامی‌های اخیر مرتکب جرم شده‌اند، در بازداشت به سر می‌برند که پرونده آن‌ها توسط مراجع قضائی در حال رسیدگی است.»

محمدجواد فتحی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس هم روز گذشته در گزارشی از بازدید نمایندگان از زندان اوین گفته بود که در سراسر ایران در مجموع  ۵۵ نفر از معترضان زندانی‌اند.

رئیس سازمان زندان‌ها به هیئت بازدیدکننده از زندان اوین گفته است که افرادی که همچنان در بازداشت به‌سر می‌برند مربوط به استان‌های همدان، خوزستان، فارس، اصفهان و تهران هستند.

علیرضا رحیمی همچنین نوشته است که از تهران ۷ نفر بازداشتی باقیمانده بود که ساعاتی قبل از بازدید نمایندگان مجلس سه نفر از آن‌ها آزاد شده و چهار نفر بازداشتی باقی مانده که دو نفر از بازداشتی‌های تهران نیز در اختیار وزارت اطلاعات هستند که در کل شش نفر می‌شوند. از این افراد چهار نفر مرد و دو نفر زن هستند که در انتظار تعیین تکلیف قضائی وضعیت خود به‌سر می‌برند.

این نماینده مجلس افزوده است که محل واحد اجرای احکام زندان را تخلیه کرده و به محل نگهداری و بازجویی بازداشت‌شدگان حوادث دی‌ماه اختصاص داده‌اند که هم‌اکنون محل نگهداری متهمان عادی و موقت است.

او همچنین گفته است که محل حادثه مرگ سینا قنبری، بازداشتگاه شماره چهار و همچنین بند ویژه وزارت اطلاعات نیز مورد بازدید قرار گرفته است. رحیمی در مورد مرگ سینا قنبری توصیحی نداده و آن را موکول به بعد کرده است.

سینا قنبری جوان ۲۳ ساله‌ای است که در اعتراضات اخیر تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. چند روز بعد از بازداشت او مقامات جمهوری اسلامی اعلام کردند که او در زندان دست به «خودکشی» زده است. اما نمایندگان بازدیدکننده از زندان اوین گفته‌اند که موضوع مرگ او باید مورد بررسی قضائی قرار گیرد.

علیرضا رحیمی در کانال تلگرامی خود نوشته است که همه گفت‌وگوهای هیئت بازدیدکننده با زندانیان در حضور مسئولان و همراهان انجام گرفت.

به‌گفته او در طول اعتراضات سراسری اخیر، ۴۷ نفر از مقامات قضائی و مسئولان سازمان زندان‌ها به‌صورت شبانه‌روزی در زندان حضور داشتند.

بیشتر بخوانید:

بازدید نمایندگان دستچین شده مجلس از زندان اوین چگونه گذشت؟

Share