Share

عفو بین‌الملل نسبت به بازداشت گروهی و هماهنگ‌شده دست‌کم شش فعال مدنی در ایران اعتراض کرد و نسبت به امکان «بدرفتاری» با آنها در بازداشتگاه هشدار داد. یکی از این بازداشت‌شدگان دست به اعتصاب غذا زده است و یک تن دیگر آزاد شده.

فعالان حقوق بشر برای اعتراض به بازداشت فعالان مدنی کارزار اینترنتی به راه انداخته اند

مگدلانا مغرابی، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که «این مدافعان حقوق بشر باید فوراً و بی‌قیدوشرط آزاد شوند. آنها هیچ جرمی مرتکب نشده‌اند و تنها به خاطر کارهای حقوق‌بشری‌شان بازداشت شده اند. ما عمیقاً نگرانیم که این افراد در معرض شکنجه یا دیگر بدرفتاری‌ها باشند.»

فعالان حقوق بشر ایران پیش از این گزارش داده‌اند که مأموران امنیتی این کشور پنج‌شنبه ۱۲ بهمن شش فعال مدنی، شیما بابایی و همسرش داریوش زند، سعید اقبالی، لیلا فرجی، محمود معصومی و بهنام موسیوند را به دلایل نامعلوم در عملیاتی هماهنگ‌شده بازداشت کردند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، محمود معصومی که همراه لیلا فرجی در منزل شخصی‌اش دستگیر و به زندان اوین منتقل شده بود، در اعتراض به بازداشت خود از جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ دست به اعتصاب غذا زده است. بنابر این گزارش، لیلا فرجی چندین ساعت پس از بازداشت آزاد شد.

فعالان حقوق بشر برای اعتراض به بازداشت فعالان مدنی کارزار اینترنتی به راه انداخته اند و یکشنبه «طوفان توئیتری» در حمایت از آنها به راه خواهد افتاد.

مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل مقام‌های ایرانی را به سرکوب فعالیت‌های غیرخشونت‌آمیز و جرم‌انگاری آنها متهم کرد و گفت که «ماهیت هماهنگ‌شده این بازداشت‌ها نگرانی‌های جدی ما درباره واقعیت ترسناک پیش روی مدافعان حقوق بشر در ایران امروز را تأیید می‌کند.»

این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر از مقام‌های ایرانی قویاً خواست تا حمله به مدافعان حقوق بشر را پایان دهند.


در همین زمینه

مأموران امنیتی در یک اقدام هماهنگ چندین فعال مدنی را بازداشت کردند

 

Share