Share

حاشیه‌های سفر درمانی محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به هانوفر آلمان هنوز ادامه دارد و اصول‌گرایان برای توجیه این سفر که اعتراض‌های گسترده‌ای را در پی داشت، کماکان دلایل مختلفی ارائه می‌کنند. در حالی‌که شاهرودی خود دلیل سفر را بیماری روده و اختلاف نظر پزشکان دانسته بود، محمدرضا باهنر، رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری مدعی شده است که دلیل سفر او اشتباه پزشکی بود.

تصویری که روزنامه بیلد چاپ آلمان از فرار هاشمی شاهرودی همراه با یک هیأت شش نفره منتشر کرد

محمدرضا باهنر شنبه ۱۴ بهمن در سخنانی ادعا کرد که پزشکان ایرانی در روند درمان شاهرودی کلیه او را به اشتباه برداشتند و پس از این اشتباه پزشکی، متخصصان به او اصرار کردند تا به خارج از کشور برود:

در عمل جراحی که انجام شد غده‌ای کلیه ایشان را گرفته بود. در اتاق عمل قرار بود غده را بردارند که کلیه را برداشتند. یعنی پزشکان چاره‌ای نداشتند و لحظه ای باید تصمیم می‌گرفتند اما در هر صورت کلیه را اشتباه برداشتند و پاتولوژی کردند و مشاهده شد که کلیه سالم است و می‌شد همان غده را بردارند.

رسانه‌های آلمان ۱۶ دی از بستری شدن هاشمی شاهرودی ۶۹ ساله برای مداوا در کلینیک خصوصی مجید سمیعی، متخصص مغز و اعصاب در هانوفر آلمان خبر دادند. شاهرودی به دلیل گسترش اعتراضات از سوی فعالان مخالف جمهوری اسلامی و شکایت یک عضو پارلمان آلمان مجبور شد تا دوره درمانی را رها کند و به ایران بازگردد. برخی رسانه‌های محافظه‌کار داخلی نیز از سفر خارجی شاهرودی و بستری شدن او در یک بیمارستان خصوصی که اکثر مردم ایران از آن محرومند، انتقاد کرده بودند.

این اعتراضات باعث شد تا شاهرودی پس از بازگشت کنفرانسی خبری برگزار کند. او در آنجا گفته بود که غده‌ای بزرگ در روده بزرگ کشف شده بود. و اشاره‌ای به غده در کلیه نکرده بود.

اخباری درباره اشتباه پزشکی در روند درمانی شاهرودی در ایران پیش از این در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود. وزارت بهداشت ایران در واکنش به این اخبار اعلام کرد که در روند درمان او «هیچ‌گونه کوتاهی صورت نگرفته است» و ادعای «قصور پزشکی» را رد کرد.

ایرج حریرچی، سخنگوی این وزارت‌خانه ۲۸ دی‌ماه گفته بود که تمام اقداماتی که در مدت اقامت شاهرودی در آلمان انجام شده است، «با همان کیفیت و تأثیر در داخل کشور قابل انجام بوده است».

هاشمی شاهرودی از ۲۴ مرداد ۱۳۷۸ تا ۲۴ مرداد ۱۳۸۸ ریاست قوه قضاییه را به عهده داشته است. در دوران ریاست او بر قوه قضاییه بیش از ۲۰۰۰ نفر از جمله تعداد زیادی از متهمانی که زمان ارتکاب جرم هنوز به سن قانونی نرسیده‌بودند اعدام شدند.


در همین زمینه

هاشمی شاهرودی درباره سفر به آلمان: مشکل روده داشتم، پزشکان داخلی اختلاف داشتند

وزارت بهداشت: در درمان هاشمی شاهرودی کوتاهی نشده

Share